to w rozumieniu prawa budowlanego: a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, c) obiekt małej architektury,
w rozumieniu prawa budowlanego należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności: a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, c) użytkowe służące (...)
to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) oraz zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym; (...)
jest to wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Jest to więź prawna, która łączy państwo i określoną osobę. Mają oni wobec siebie wzajemnie prawa i obowiązki, np. obywatel ma obowiązek służby wojskowej, płacenia podatków; państwo jest zobowiązane to opieki nad swoimi obywatelami przebywającymi (...)
polega na tym, że kupujący obowiązany jest przenieść z powrotem na sprzedawcę własność z chwilą, gdy sprzedawca tego żąda. Prawo to musi być wyraźnie zaznaczone w umowie sprzedaży danej rzeczy. Prawo odkupu może być zastrzeżone tylko (...)
patrz : Nowacja
Źródłem jej powstania jest tzw. czyn niedozwolony. Odpowiedzialność tą ponosi osoba, która wyrządziła innemu podmiotowi szkodę własnym działaniem, a konkretnie taka osoba, której można przypisać winę. Jest to właśnie odpowiedzialność (...)
Jest to odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań. Dla realizacji odpowiedzialności kontraktowej wierzyciel jest zmuszony wykazać, iż poniósł szkodę oraz, że szkoda ta pozostaje w związku przyczynowym z niewykonaniem (...)
to taka odpowiedzialność dłużników (np. dłużników wekslowych lub czekowych: wystawcy, trasata przy wekslu trasowanym, poręczycieli i indosantów), które oznacza, że wierzyciel (np. posiadacz weksla lub czeku) może dochodzić roszczeń przeciwko (...)
świadczenie uboczne ( akcesoryjne ) realizowane z reguły w takich samych przedmiotach , co świadczenie główne i w wysokości obliczonej wedle stopy procentowej i czasu potencjalnego korzystania z przedmiotów objętych świadczeniem głównym. (...)
zastrzeżenie, że jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy.
Jest to świadczenie, które jest należne danej osobie w przypadkach określonych przez przepisy prawa. Podmiot taki musi doznać bądź uszczerbku w majątku, wtedy mamy do czynienia ze szkodą majątkową, bądź w innych dobrach (oznacza to, że doznał (...)
czynność polegająca na bezpośrednim poznaniu zmysłowym badanego miejsca, rzeczy, osoby.
W ubezpieczeniach majątkowych warunki określające w szczególności przedmiot i zakres ubezpieczenia, zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty (...)
Ma miejsce wtedy, gdy dłużnik spóźnia się ze spełnieniem świadczenia (nie wykonuje go w terminie), ale spóźnienie nie wynika z jego winy, np. jeśli sprzedawca zobowiązał się dostarczyć towar następnego dnia, natomiast w nocy towar ukradziono (...)
Ustawa określająca sposób przeprowadzenia wyborów (w tym zasad prowadzenia kampanii wyborczej) i obliczania ich wyników.
to człowiek (lub grupa ludzi w przypadku organu kolegialnego): 1. znajdujący się strukturze organizacyjnej państwa lub samorządu terytorialnego, 2. powołany w celu realizacji norm prawa administracyjnego, w sposób i ze skutkami właściwymi temu (...)
to wyodrębniona część aparatu państwowego powołana do wykonywania zadań państwa z możliwością stosowania środków wynikających z przysługującej państwu władzy. Do elementów takiej definicji należy: 1. wyodrębnienie organizacyjne (np. (...)
Organy osoby prawnej są wyrazicielami jej woli i działają w jej imieniu. Powoływanie organów dokonuje się według procedury określonej w umowie osób powołujących osobę prawną lub ustawie. Organy są upoważnione i zobowiązane do działania (...)
< |
|
> |
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.