Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), słupowe stacje transformatorowe są klasyfikowane do grupy 2 (OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ), podgrupy 21 (Rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne), rodzaju 210 (Rurociągi i linie telekomunikacyjne oraz linie elektroenergetyczne przesyłowe). Rodzaj ten obejmuje m.in. linie elektroenergetyczne przesyłowe nadziemne lub podziemne oraz słupowe stacje transformatorowe (bez transformatorów) i rozdzielcze.
Z kolei same transformatory są ujęte w grupie 6 (URZĄDZENIA TECHNICZNE), podgrupie 63 (URZĄDZENIE ELEKTROENERGETYCZNE PRZETWÓRCZE I ZASILAJĄCE), rodzaj 630 (Transformatory).
Zatem zarówno słupowe stacje transformatorowe, jak i same transformatory są środkami trwałymi, a zatem o ile spełniają warunki uznania za środek trwały dla celów podatkowych, w szczególności stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a także jeśli ich wartość przekracza 3.500 zł, to będą uznane za środki trwałe i amortyzowane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. W takiej sytuacji nie ma natomiast możliwości, aby wydatek na zakup poszczególnych elementów stacji transformatorowej lub sam transformator zaliczać bezpośrednio w koszty podatkowe.