Delegacje zleceniobiorców

Pytanie:

"Czy osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia przysługuje zwrot wydatków z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju na takich samych zasadach jak pracownikom? Czy potrzebna jest delegacja, czy wystarczy zapis w umowie o zwrocie wszelkich kosztów? Czy taki zapis wpływa na wartość brutto oraz koszty ryczałtowe stosowane w przypadku powyższych umów?"

Odpowiedź prawnika: Delegacje zleceniobiorców

Ministerstwo Finansów już w piśmie z 30 lipca 1992 r. (PO 2/N-8010-0742/92) stwierdziło : "jeżeli zleceniodawca zgodnie z zawartą umową zlecenia zobowiązał się pokryć z własnych środków koszty delegacji służbowych zleceniobiorcy, to zwrot tych kosztów u zleceniodawcy należy uznać za koszt uzyskania przychodów". Także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 grudnia 2003 r. (sygn. akt I SA/Gd 1618/00) stwierdził, że nie ma przeszkód prawnych, aby zleceniodawca pokrył koszty, jakie zleceniobiorca poniósł w związku z wykonaniem danego zlecenia, podkreślił jednak: "jeżeli zostaje zawarta pisemna umowa zlecenia i w tej właśnie formie określony zostaje przedmiot umowy oraz przysługujące zleceniodawcy wynagrodzenie, to w tej samej formie strony powinny, dla celów dowodowych, w pojęciu prawa podatkowego, sprecyzować, czy w ramach otrzymywanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia, sam zleceniobiorca ma obowiązek ponoszenia kosztów np. wyjazdów związanych z wykonaniem umowy zlecenia czy używania własnego samochodu, czy też koszty te ponosić będzie zleceniodawca".

Na zaliczenie przez zleceniodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków zwracanych zleceniobiorcom zgadzają się także organy podatkowe. Przykładowo, Urząd Skarbowy w Zgierzu (pismo z 11 marca 2005 r., sygn. I-2/415-11/05) uznał, że kosztem spółki mogą być wydatki na zakwaterowanie podczas wyjazdu współpracujących z nią zleceniobiorców.

W najkorzystniejszym wariancie wydatki na podróże zleceniobiorców lub osób współpracujących na podstawie umowy o dzieło można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a wypłacone im należności będą zwolnione od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznycgh). Ale trzeba tu spełnić pewne warunki. I tak, zgodnie z art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniem objęte są świadczenia związane z podróżą, jeżeli zostały poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodów lub
- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Wysokość zwolnienia określają przepisy rozporządzeń ministra pracy i polityki społecznej.

Podsumowując, w sprawach zawodowych może wyjechać także osoba niebędąca pracownikiem (np. zleceniobiorca, wykonawca dzieła). Nie jest to wprawdzie podróż służbowa, gdyż nie wiąże się z wykonaniem polecenia służbowego, ale także taka osoba może otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Co więcej, świadczenie to może być dla niej zwolnione od podatku dochodowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika