Koncesja na obrót paliwami

Pytanie:

"Od jakiej wielkości obrotu w handlu paliwami konieczna jest koncesja?"

Odpowiedź prawnika: Koncesja na obrót paliwami

Zgodnie z art. 32 prawa energetycznego na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami co do zasady konieczne jest uzyskanie koncesji. Taka samą zasadę potwierdza art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo działalności gospodarczej. Koncesji nie wymaga jednak obrót paliwami stałymi, obrót paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 000 EURO, i obrót paliwami ciekłymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 500 000 EURO, jak również obrót paliwami gazowymi i energią elektryczną dokonywanego na giełdach towarowych przez towarowe domy maklerskie prowadzące działalność maklerską w zakresie obrotu towarami giełdowymi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Tagi:  paliwa

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2016-10-24 17:37:12

    jakie są konsekwencje dla kupującego paliwo od przedsiębiorstwa, które nie posiada koncesji?

  • Ania 2016-05-05 13:36:12

    Witam. Jesteśmy spółką z o.o. dzialającą od 2007 roku. Posiadamy koncesje na hurtowy obrót paliwami ciekłymi. Co należy zrobić aby rozszerzyć koncesję o tankowania aut na własnej bazie paliwowej (nie stacji paliw).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika