Usługa i towary w KPiR
Pytanie:
"Prowadzę działalność w zakresie produkcji odzieżowej, rozliczam się na podstawie KPiR. Dokonałem zakupu usługi - pikowanie za 650 mb i jednocześnie ocieplacza 650 mb; aby kontrahent dokonał ww. usługi, ja dostarczam towar też 650 mb, płacę za ocieplacz i wykonaną usługę, otrzymuję trzyskładnikowy materiał do produkcji kurtek. Zgodnie z § 11 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy. Za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi. Księgę uważa się za rzetelną, z zastrzeżeniem ust. 4, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Podatkowa księga przychodów i rozchodów powinna zatem odzwierciedlać stan rzeczywisty. W zależności zatem co jest przedmiotem zakupu, wydatek powinien być odpowiednio zaksięgowany. Jeśli przedmiotem zakupu jest usługa obca, a nie towar, to pomimo, iż przy wykonaniu usługi jej wykonawca zużyje określone ilości towaru, to zakup powinien być traktowany jako zakup usługi. Muszę pewnie rozbić fakturę towar w 10 kolumnie, a usługę w kolumnie 13. W której kolumnie zaksięgować usługę? Rozumiem, że w kolumnie 13?"
Odpowiedź prawnika: Usługa i towary w KPiR
Jeśli z faktury wystawionej przez kontrahenta wynika, iż dokonał on dostawy towaru i dodatkowo wykonał usługę (na fakturze rozdzielił te dwie pozycje), to zakup towarów należy ująć w kolumnie 10 (Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu), a zakup usługi w kolumnie 13 (Pozostałe wydatki). Jeżeli natomiast na fakturze widnieje jedynie zakup usługi (obejmujący też materiały zużyte do wykonania usługi), to całość należy ująć w kolumnie 13.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?