Prawo podatkowe: Pozostałe - Porady prawne
Potwierdzenie przekazania zachowku
Jakim dokumentem może nastąpić potwierdzenie otrzymania i przekazania zachowku? Zachowek został wypłacony w pieniądzach w wysokości 25.000 zł. Czy musi to być potwierdzone aktem notarialnym? Czy (...)
Termin zapłaty podatku w dniu wolnym od pracy
Czy w sytuacji, gdy termin zapłaty podatku dochodowego wypada w sobotę 20 listopada, mogę dokonać przelewu w pn. 22 listopada?
Odmowa nadania numeru NIP.
W jakich przypadkach naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję o odmowie nadania numeru NIP?
Zmiana numeracji w ciągu roku podatkowego
Prowadzę działalność gospodarczą (Księgi rachunkowe + VAT). Od początku roku stosuje numerację narastającą wystawianych przeze mnie dokumentów (faktury VAT, KW, KP). Ostatnio dowiedziałem się, (...)
Prowadzenie księgowości na podstawie skanów dokumentów
Prowadzimy biuro rachunkowe. Znaleźliśmy w Internecie wiele ogłoszeń biur rachunkowych, które prowadzą księgowość klientom zamiejscowo na podstawie skanów dokumentów. Klienci wysyłają do biura (...)
Najprostsza forma opodatkowania dla przedsiębiorcy
Witam. Planuję założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jaka forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie dla mnie najprostsza?
Konsekwencje podatkowe w przypadku zakupu towarów na umowę kupna sprzedaży
Jakie są konsekwencje podatkowe w przypadku zakupu towarów na umowę kupna sprzedaży?
Umorzenie abonamentu RTV
W jakich okolicznościach i czy w ogóle, może nastąpić umorzenie należności z tytułu nieopłaconego abonamentu radiowo-telewizyjnego?
Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego
Czy abonament radiowo-telewizyjny to opłata za konkretną usługę, czy jeżeli opłacany jest abonament na rzecz prywatnego operatora telewizyjnego, można zaprzestać opłacania abonamentu RTV?
Podatek od spadków i darowizn a podział majątku wspólnego
Wspólnie z żoną rozwodzimy się. Czy podział naszego majątku wspólnego będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
Opodatkowanie darowizny pomiędzy małżonkami
Czy darowizna między małżonkami dokonana w czasie trwania małżeństwa podlega opodatkowaniu?
Brak wyboru formy opodatkowania
Witam. Wynająłem lokal pewnej firmie. Niestety nie wybrałem w terminie opodatkowania w formie ryczałtu. Jakie będą tego konsekwencje?
Nieruchomość należąca do majątku wspólnego małżonków a prowadzenie działalności gospodarczej
Witam. Prowadzę działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT. Czy mogę wykorzystywać nieruchomość będąca własnością moją i żony, do prowadzenia działalności? Czy muszę przenieść (...)
Zasada prawdy obiektywnej, na podstawie której prowadzone jest postępowanie podatkowe
Co oznacza zasada prawdy obiektywnej, na podstawie której prowadzone jest postępowanie podatkowe?
Zmiany danych stowarzyszenia
Stowarzyszenie X planuje zmianę adresu. Miasto - Gdynia - pozostanie to samo. Na pewno zmieni się Urząd Skarbowy, gdyż adres jest w \"zasięgu\" innego US. Sama zmiana adresu ma nastąpić w ramach (...)
Sprowadzam skutery z terenu Niemiec, czy zostanę obciążony cłem lub akcyzą?
Sprowadzam skutery z terenu Niemiec, czy zostanę obciążony cłem lub akcyzą?
Obowiązek sprawozdawczy do US
Chcielibyśmy rozpocząć proces likwidacyjny naszej spółki z o.o. która od 2 lat jest niedochodowa. Moje pytanie dotyczy samego obowiązku sporządzenia bilansu i sprawozdań. W jakich terminach trzeba (...)
Główna księgowa jako prezes zarządu
Czy główna księgowa może być jednocześnie Prezesem Zarządu w spółce z o. o.? Co mówi na to KSH oraz ustawa o rachunkowości? Jakie są konsekwencje jeśli ten stan jest zabroniony a utrzymuje (...)
Brak protokołu odbiorczego podstawą zakwestionowania faktury
Czy brak protokołu odbiorczego może być powodem zakwestionowania faktury?
Koszt szkolenia a faktury i rachunki
Czy koszt szkolenia musi być udowodniony za pomocą faktur, rachunków? Czy mogą być to kopie takich faktur? Ponieważ zgubiłem wszystkie rachunki i faktury, a wystawca nie chce mi ich ponownie wystawić. (...)
Faktura pierwotna oraz korygująca a naliczanie odsetek
Na podstawie której faktury naliczane są odsetki, pierwotnej czy korygującej? Czy ta faktura korygująca unieważnia fakturę pierwotną?
Szkoda z zalania a wyposażenie
W naszej firmie nastąpiło zalanie z powodu pęknięcia rury. Dostaliśmy odszkodowanie z PZU za wykładzinę plus farbę na ścianę. Uszkodzeniu uległo jednak kilka urządzeń od zalania wodą, dwie (...)
Cło na płytki ceramiczne z Chin
Spółka zarejestrowana w Polsce chce sprowadzić płytki ceramiczne z Chin i sprzedać je na rynek Polski. Jakiej wysokości cło będzie musiała zapłacić?
Podatek od środków transportowych
Gmina podejmując uchwałę obniża górne stawki podatku od środków transportowych ustalonych odgórnie. Czy w skutkach obniżania górnych stawek podatku, ujmowanych w sprawozdaniu Rb27s, należy ująć (...)
Opłata prolongacyjna a Rb-27S
Podatnik prosząc o rozłożenie na raty podatku (od nieruchomości, rolnego, leśnego, środków transportowych, itp.) otrzymuje decyzję o zgodzie na spłatę w ratach należności, jednak dolicza się (...)
Ustawa antynikotynowa
Jestem handlowcem posiadającym 2 sklepy z tanimi papierosami w których sprzedaję detalicznie od jednej paczki papierosy poniżej ceny na paczce. Według nowej ustawy nie będę mógł sprzedawać wyrobów (...)
Przedawnienie zobowiązań podatkowych
Urząd skarbowy wszczął kontrolę podatkową za jeden miesiąc roku 2006. Inicjatywą pochodziła od mojego kontrahenta, który przegrał proces o zapłatę. Interesy z kontrahentem prowadziłem jednak (...)
Prowadzenie księgowości przez spółkę jawną
Czy spółka jawna musi zawsze prowadzić pełną księgowość. A jeśli nie, a prowadzi, to czy może od początku roku przejść na prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?
Ustanowienie rezydencji podatkowej w Polsce
Mamy numery PESEL, natomiast nie mamy numerów NIP. Jeżeli zdecydujemy się na stały pobyt w kraju po prawie 19-letnim pobycie w U.S.A., to jakie kroki powinniśmy podjąć by zalegalizować nasz pobyt (...)
Delegacja zleceniobiorcy
Spółka komandytowa zatrudnia osoby na umowę zlecenie. W umowie tej mieści się zapis \"Zleceniodawca ponosi koszty wyposażenia i inne koszty związane z wykonaniem zadania.\" W celu wykonania powierzonego (...)
Obraz z USA
Chciałbym przewieść samolotem z USA do Polski XIX-wieczny obraz polskiego malarza. Czy będę musiał płacić cło lub inne podatki? Jeszcze nie wiem czy obraz zatrzymam do własnej kolekcji czy będę (...)
Pismo wyjaśniające
Miałem kontrolę US z tytuły prowadzonej działalności - po stronie poprawnie naliczonego podatku VAT - mam co miesiąc duże zwroty. W czasie kontroli kazano mi się wytłumaczyć dla kogo (jakiego (...)
Przewóz alkoholu na terytorium UE
Przekraczam często granicę czesko-polską i niemiecko-polską. Kupuję alkohol spirytus, whisky, wódkę , wino i piwo. Ile litrów alkoholu w różnych postaciach mogę przewieźć przez granicę?
Umowa zlecenie - czynności księgowej
Firma zatrudnia na umowę zlecenie osobę, która w ramach tej umowy ma wykonywać czynności związane ze sprawami księgowymi. Będzie prowadzić KPiR, wystawiać faktury, korekty faktur, noty księgowe, (...)
Dekretacja dokumentów księgowych
Dokumenty księgowe powinny być odpowiednio opisane, zadekretowane. Zwykło się przystawiać na nich różnego rodzaju pieczątki, np. sprowadzono pod względem merytorycznym, formalnym, umieszcza się (...)
Sprawozdania do NBP
Prowadząc działalnośc gospodarczą - współpracuję z podmiotami zagranicznymi, dokonuję nabyć, jaki i dostaw towarów i usług. Czy muszę składac sprawozdania do NBP?
Zgłoszenie kupna do Urzędu Skarbowego
Córka zakupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podpisując akt notarialny. Zakupu dokonała ze środków stanowiących jej majątek osobisty - darowizna od rodziców zgłoszona do Urzędu (...)
Księgowanie zasilenia konta
W jaki sposób księgować zasilenie przez jednostkę macierzystą (Rosja) oddziału. W jakiej formie to zasilenie ma być przekazywane?
Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR
Dnia 10.10.2008 r. zakupiono sprzęt medyczny w USA; jego wartość wynosiła 949,99 USD, koszt transportu i prowizji 181,5 USD. Razem 1.131,49 USD, w PLN 3031,01 (zapłata z góry, kurs USD 2,6832). W (...)
Sprzedaż materiałów szkoleniowych
Jestem "świeżo upieczonym" księgowym. W ubiegłym miesiącu założyłem firmę (PKPiR, VAT). Otrzymałem cetryfikat z MF. Napisałem materiały szkoleniowe na temat prowadzenia PKPiR (opracowanie własne). (...)
Masz inne pytanie do prawnika?