Prawo podatkowe: Pozostałe - Porady prawne (strona: 4)

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Jesteśmy małżeństwem i prowadzimy działalność jako dwuosobowa spółka cywilna. Obecnie żona chce zrezygnować z działalności i przekazać mi udziały (10%) w ramach wspólnoty małżeńskiej, (...)

Dochody nierezydenta z nieruchomości w Polsce

Dostałem pełnomocnictwo do prowadzenia spraw związanych zwiazanych z przygotowaniem do sprzedaży nieruchomosci (kamienica) aktualnie szereg spraw związanych ze spadkami (bedą to następne pytania), (...)

Import towarów z Chin

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamówiłem towar u mojego dostawcy w Chinach. Towar został przywieziony przez firmę kurierską bezpośrednio do mojej firmy. Do paczki dostawca dołączył fakturę. (...)

Zbycie przez obcokrajowca nieruchomości w Polsce

Anglik na stałe zamieszkały w swoim kraju kupuje lokal mieszkalny w Polsce. Czy obcokrajowiec (obywatel Wielkiej Brytanii) nabywając na własność lokal mieszkalny w Polsce jest zobowiązany do zapłaty (...)

Opłata skarbowa od rejestracji dla celów VAT

Gdzie należy dokonać opłaty 152 zł (rejestracyjna VAT), jeżeli miejsce zamieszkania a siedziba firmy to dwa różne urzędy skarbowe? Przy czym, jeżeli zakres działalności - to siedziba firmy i (...)

Przychody nierezydenta z kapitałów pieniężnych

Jaka jest stopa opodatkowania od przychódow z kapitałów pieniężnych osiągniętych w Polsce przez osobę zamieszkałą w Szwajcarii oraz posiadającą w Polsce wyłącznie ograniczony obowiązek podatkowy (...)

Podpis na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B

Czy na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B przesłanych do urzędu skarbowego może podpisywać się właściciel biura rachunkowego obsługującego podatnika, czy też lepiej byłoby - gdyby to sam podatnik (...)

Certyfikat Rezydencji

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku od przychodów z kapitałów pieniężnych osiągniętych w Polsce przez osobę posiadającą (...)

Rejestracja samochodu zakupionego przez syna w USA

Mojemu synowi, przebywającemu w USA, zleciłem zakup dla mnie i za moje środki finansowe samochodu. Samochód został przez syna nadany statkiem, będę mógł go odebrać w porcie Bremerhaven w Niemczech. (...)

Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

Jaki jest tryb zgłoszenia spółki z udziałem kapitału zagranicznego do Urzędu Skarbowego? Jaki to powinien być Urząd oraz jakie dokumenty należy złożyć?

Powstanie obowiązku uiszczenia opłaty targowej

Kiedy powstaje obowiązek uiszczenia opłaty targowej dziennej? Czy powstaje on w momencie zajęcia stanowiska na targowisku, czy też z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży? Czy w związku z drugim (...)

Pomyłka w adresie spółki jawnej

Czy pomyłka w adresie spółki jawnej (np. ul. Kochanowskiego 12, zamiast ul. Kochanowskiego 12C) rodzi niebezpieczne skutki podatkowe? Czy można bez narażenia się na niebezpieczeństwo zapłacenia (...)

Odzyskanie przez polską firmę VAT-u z zagranicy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą - transportową. Obecnie kupuję duże auto (TIR) dostawcze. Usługi transportowe będą świadczone na terenie całej Europy, ale na początek Niemcy, (...)

Wybór urzędu skarbowego?

Jeśli się dokonało wymeldowania i nie jest się nigdzie zameldowanym, a przebywa się w różnych częściach Polski, jaki urząd skarbowy jest właściwy, gdzie opłacać podatek dochodowy?

Potwierdzenie nadania numeru NIP

NIP uzyskałem ponad 10 lat, w moim rodzinnym mieście. Obecnie mieszkam w Warszawie. Chciałbym otrzymać potwierdzenie nadania NIP-u. Do którego urzędu skarbowego mam się zgłosić? Jakie pismo należy (...)

Praca w USA a polski podatek dochodowy

W czerwcu 2003 roku zaraz po ukończeniu studiów wyższych wraz ze swoją narzeczoną wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych na praktyki zawodowe, które trwały około 18 miesięcy. W między czasie, (...)

Powoływanie naczelnika urzędu skarbowego

Kto powołuje i kto może odwołać Naczelnika Urzędu Skarbowego w danym mieście? Czy takie uprawnienia posiada Rada Gminy, w której znajduje się Urząd Skarbowy?

Podatek VAT w postępowaniu egzekucyjnym

Zajęto czynsz najmu. Zobowiązany wystawia co miesiąc fakturę na kwotę 1.000 zł brutto (z VAT), zaś dłużnik zajętej wierzytelności po otrzymaniu faktury przelewa na konto organu egzekucyjnego (...)

Termin inwentaryzacji w spółce z o.o.

Czy są jakieś wymogi co do terminu inwentury (spisu z natury) dla poptrzeb zamknięcia roku obrotowego i bilansu? Czy inwentura może się odbyć np. w dniu 2 stycznia 2006, czy musi się odbyć w roku (...)

Nota korygująca a faktura korygująca

Czy wystawca faktury może wystawić notę korygującą do swojej faktury, czy też, w przypadku konieczności uzupełnienia faktury o numer silnika naczepy, musi to być faktura korygująca?

Podpisywanie listy płac

Czy lista płac może być podpisana tylko przez Głównego Księgowego, czy też wymagany jest podpis kierownika jednostki ? Główny Księgowy posiada pisemne upoważnienie do realizacji wszelkich spraw (...)

Główny Księgowy a wysyłanie poleceń przelewu drogą elektroniczną ?

Czy Główny Księgowy może realizować przelewy Spółki z jej rachunku internetowego na podstawie telefonicznych bądź ustnych poleceń Prezesa?

Cło na monitory komputerowe

Czy turysta wracający z USA do Polski musi płacić cło za monitor (płaski wartości ok. 800$ ) zakupiony do użytku własnego?

Data zdarzenia gospodarczego w książce przychodów

Jakiej daty mam użyć w rubryce "data zdarzenia gospodarczego", jeżeli ostatni wpis nosi datę 12.08.2005 a ja otrzymałem fakturę pocztą 14.08.2005 z datą wystawienia 05.08.2005. Rozliczam się metodą (...)

Dokument księgowy a wpis do księgi przychodów

W przepisach podatkowych jest przedstawione co powinna zawierać faktura, rachunek i dowód wewnętrzny aby był uznany za dokument księgowy. Czy oprócz faktury, rachunku i dowodu wewnętrznego są jeszcze (...)

Koszty adwokackie - księgowanie

Mam kłopot z zaksięgowaniem kosztów pracy adwokata. Czy jest różnica, a jeśli jest - to jaka - między kosztami zastępstwa procesowego, zastępstwa adwokackiego i kosztami adwokackimi? Kto te koszty (...)

Zwrot nadpłaty spadkobiercom

Czy zwrot VAT-u przysługuje również następcy prawnemu, osobie, która zakupiła nieruchomość po wejściu ustawy w życie (faktury wystawione na inną osobę)?

Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet zaległości

Czy w świetle art. 70 par. 8 Ordynacji podatkowej dopuszczalne jest zaliczenie nadpłaty podatku na poczet zaległości podatkowych, dla których upłynął termin przedawnienia? Dodać należy, że cytowany (...)

Sprzedaż podlegająca opłacie targowej

Czy sprzedaż towaru w domu klienta na jego zamówienie np. telefoniczne jest handlem obwoźnym i czy podlega opłacie targowej z tytułu prowadzonego handlu?

Licencja na oprogramowanie - ujęcie w księgach

Spółka użytkuje oprogramowanie na podstawie licencji. Raz na rok otrzymuje fakturę z tytułu użytkowania tego oprogramowania. Faktura ta jest wystawiana na podstawie informacji o liczbie komputerów, (...)

Odpowiedzialność prezesa zarządu za długi spółki

Czy istnieją jakieś instrumenty prawne chroniące przed odpowiedzialnością za zobowiązania wobec skarbu państwa przez prezesa zarządu spółki z o.o.? Chodzi o odpowiedzialność własnym majątkiem (...)

Dokumentacja sprzedaży środka trwałego

Prowadzę gabinet lekarski, w którym jako środek trwały mam wprowadzony samochód osobowy. Samochód został kupiony na fakturę VAT, a ponieważ nie jestem płatnikiem VAT, kwota ta stanowiła koszt (...)

Elementy składowe noty obciążeniowej

Proszę o informacje co ma znajdować się w dokumencie - nota obciążeniowa?

Potrącenie i kompensata a skutki podatkowe

Czy kompensata wzajemnych należności i zobowiązań z kontrahentem z tytułu dostaw i usług jest w świetle ustaw podatkowych możliwa i dopuszczalna? Czy istnieją jakieś ograniczenia stosowania tej (...)

Definicja daniny publicznej

Co rozumiemy przez pojęcie daniny publicznej?

Rachunek dla nieposiadających kas fiskalnych

Jeżeli nie muszę mieć kasy fiskalnej, to co zamiast paragonu dawać klientom? Jak ich podliczać?

Księgowanie kopii faktury

Czy z prawnego punktu widzenia ma znaczenie, czy księgowana jest kopia faktury czy duplikat (w sytuacji, gdy kopie wysyłamy do podpisu dla klienta i nie możemy się doczekać jej powrotu, a potrzebny (...)

Podatek od psów

Firma prowadząca działalność gospodarczą (produkcja, handel, usługi) posiada 3 psy bez rodowodu (metryki) o wyglądzie dobermana. Zostały one zakupione na firmę i na firmę są wszelkie rachunki: (...)

Nota odsetkowa za niezapłaconą fakturę

Kontrahent wystawił firmie w 2003 roku notę odsetkową za opóźnienia w płatnościach za faktury. Jednocześnie później, już w 2004 roku przesłał do firmy potwierdzenie salda wzajemnych rozliczeń (...)

Odpowiedzialność za podatki a intercyza

Czy intercyza małżeńska chroni również przed ewentualnymi długami małżonka w stosunku do skarbu państwa (podatki), a jeśli tak to czy należy informować urząd skarbowy o przeprowadzonej intercyzie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika