Odzyskanie przez polską firmę VAT-u z zagranicy
Pytanie:
"Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą - transportową. Obecnie kupuję duże auto (TIR) dostawcze. Usługi transportowe będą świadczone na terenie całej Europy, ale na początek Niemcy, Francja i Anglia. Moim zleceniodawcą będzie firma w Polsce oraz firma we Francji. Czy przy zakupie paliwa lub innych zakupów dotyczących działalności za granicą muszą się rejestrować jako podatnik UE? Czy zapłacony VAT za granicą będę mógł odzyskać i gdzie?"
Odpowiedź prawnika: Odzyskanie przez polską firmę VAT-u z zagranicy
Polscy podatnicy mogą otrzymywać zwrot VAT zapłaconego za granicą od 2001 r., bowiem wtedy weszły w życie przepisy umożliwiające odzyskanie podatku zapłaconego w Polsce przez podmioty zagraniczne, a w tym zakresie obowiązuje tzw. zasada wzajemności.
W Unii Europejskiej podstawą prawną do ubiegania się o zwrot VAT zapłaconego w państwie członkowskim przez firmę z innego kraju Wspólnoty jest VIII dyrektywa Rady UE z 6 grudnia 1976 r. Dla uzyskania zwrotu VAT z innego kraju nie jest oczywiście konieczne rejestrowanie się w nim jako podatnik VAT lub rejestrowanie się jako podatnik VAT UE w Polsce. W tej chwili lista państw, w których możliwe jest uzyskanie zwrotu VAT obejmuje 36 krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gracja, Holandia, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Japonia, Łotwa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Monako, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
Wydatki możliwe do odzyskania różnią się w zależności od kraju. Wydatki te to m.in. koszty poniesione za noclegi, opłaty konferencyjne, za posiłki, reklamy, najem samochodu, telekomunikacje, benzynę/olej napędowy, materiały promocyjne, drukowanie materiałów i inne.
Aplikacja dotycząca zwrotu podatku VAT jest składana do władz podatkowych w kraju, w którym firma zapłaciła podatek (np. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii), nie jest to związane z polską administracją podatkową. Dlatego w przypadku, jeśli podatnik polski nie zna szczegółów procedury w poszczególnych krajach, indywidualne odzyskanie VAT z zagranicy nie jest łatwe. Można oczywiście zawrzeć umowę z wyspecjalizowaną firmą, ułatwiającą przebrnięcie przez trudne formalności, w szczególności z tego powodu, że firmy takie działają często na zasadzie nie ma zwrotu VAT - nie ma prowizji (oferty i reklamy takich firm można znaleźć w Internecie).
Polecamy również zapoznanie się z następującymi odpowiedziami e-prawnika.pl:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?