Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie transport się odbywa, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem jednak art. 28 ustawy. Art.. 28 ustawy określa miejsce świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, która nie występuje jednak w niniejszym przypadku, ponieważ usługa taka musi w zasadzie dotyczyć transportu rozpoczynającego i kończącego się na terytorium dwóch różnych państw członkowskich UE (tymczasem według pytania transport kończy się poza terytorium Unii). Mamy tu więc do czynienia z usługą transportu międzynarodowego, która na odcinku krajowym opodatkowana jest stawką 0% (zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Transport poza granicami Polski nie podlega zaś opodatkowaniu w Polsce.
Z pytania wynika, że nabywcą usługi jest polski podatnik. Nie można jednak uznać nabytej przez tego podatnika usługi za import usług, ponieważ usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a ponadto usługodawcą jest podatnik, który w Polsce ma siedzibę.
W tym przypadku należy zapoznać się z przepisami podatkowymi, które obowiązują na terytorium państwa, na którym transport się kończy. Podatnik powinien sprawdzić, czy według regulacji prawnych tego państwa nie podlega obowiązkowi zarejestrowania się w tym państwie.