Opodatkowanie transportu międzynarodowego

Pytanie:

Firma transportowa wykonała usługę na trasie Polska-Norwegia. Na odcinku krajowym stawka VAT będzie opodatkowana stawką 0%, zaś na odcinku zagranicznym - "nie podlega opodatkowaniu w Polsce". Czy usługa wykonana za granicą będzie podlegała opodatkowaniu za granicą, a jeśli tak, to kto: sprzedawca (czyli my), czy nabywca usługi (firma polska) i gdzie musi ją opodatkować?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie transport się odbywa, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem jednak art. 28 ustawy. Art.. 28 ustawy określa miejsce świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, która nie występuje jednak w niniejszym przypadku, ponieważ usługa taka musi w zasadzie dotyczyć transportu rozpoczynającego i kończącego się na terytorium dwóch różnych państw członkowskich UE (tymczasem według pytania transport kończy się poza terytorium Unii). Mamy tu więc do czynienia z usługą transportu międzynarodowego, która na odcinku krajowym opodatkowana jest stawką 0% (zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Transport poza granicami Polski nie podlega zaś opodatkowaniu w Polsce.

Z pytania wynika, że nabywcą usługi jest polski podatnik. Nie można jednak uznać nabytej przez tego podatnika usługi za import usług, ponieważ usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a ponadto usługodawcą jest podatnik, który w Polsce ma siedzibę.

W tym przypadku należy zapoznać się z przepisami podatkowymi, które obowiązują na terytorium państwa, na którym transport się kończy. Podatnik powinien sprawdzić, czy według regulacji prawnych tego państwa nie podlega obowiązkowi zarejestrowania się w tym państwie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Jacek

8.5.2013 11:8:4

Re: Opodatkowanie transportu międzynarodowego

Witam mam taki problem że dostałem tytuł wykonawczy z Finansamt Oranienburg za nie zapłacony podatek obrotowy za przejazd przez Niemcy do Belgi kilkanascie razy w 2006 r którego nigdy takiego nie wykonywałem , chciałem się zapytać ,jak mam się odwołać i czy mogę w języku Polskim


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY