Odliczenie VAT z faktury zagranicznej

Pytanie:

"Usługa (zorganizowanie targów) zostanie wykonana na terenie Francji, kontrahent wystawi fakturę opodatkowaną na zasadach obowiązujących we Francji. Czy kontrahent polski może odliczyć VAT naliczony we Francji?"

Odpowiedź prawnika: Odliczenie VAT z faktury zagranicznej

Jeżeli świadczone usługi nie mieszczą się w wyjątkach przewidzianych w ustawie od podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie świadczący usługę ma swoją siedzibę.

Niestety, z przedstawionego stanu faktycznego wynika raczej, iż nie istnieje bezpośrednia możliwość rozliczenia podatku VAT naliczonego za granicą. Wprawdzie w założeniach Komisji UE było wprowadzenie systemu docelowego, który pozwalałby na takie działania, jednakże nie został on wprowadzony z powodu istnienia różnorakich barier gospodarczych (takie jak np. różnice w stawkach VAT w poszczególnych krajach).

O zwrot podatku zapłaconego w państwie członkowskim UE można się ubiegać na podstawie bądź przepisów ustawy francuskiej (jeżeli przewiduje ona taką możliwość), bądź na podstawie VIII Dyrektywy stanowiącej, iż o zwrot VAT może ubiegać się podatnik, który nie ma siedziby na terenie danego kraju, czyli osoba, która spełnia podane niżej warunki:

  • nie ma w tym kraju ani siedziby dla prowadzenia swojej działalności, ani stałego zakładu, z którego prowadzone są transakcje gospodarcze,
  • jeżeli nie istnieje taka siedziba lub stały zakład – nie ma w tym kraju swojego stałego lub normalnego miejsca zamieszkania i która nie dostarczała towarów lub usług uznawanych za dostarczane w tym kraju.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika