Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Pytanie:

"Czy kierowcy zatrudnionemu w międzynarodowym transporcie przysługuje ryczałt lub zwrot kosztów za hotel za każdą noc, jeśli na wyposażeniu samochodu jest miejsce sypialne (łóżko)? Czy kierowcy wogóle przysługuje delegacja skoro jego wyjazdy są poprostu jego normalnym trybem pracy?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Delegacje, czyli podróże słuzbowe dotyczą także pracowników, których zadania polegają na przemieszczaniu się - czyli np. kierowców. W związku z tym, w przypadku podróży służbowych poza granicami kraju, przysługuje im dieta oraz pokrycie kosztów podróży. Dieta przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Natomiast środki na pokrycie kosztów podróży przeznaczone są na zwrot kosztów:

  • przejazdów i dojazdów,
  • noclegów,
  • innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

W zwiazku z charakterem pracy kierowcy, zwrot kosztów podróży dotyczący podróży jest wyłączony - gdyż kierowca podróżuje środkiem transportu pracodawcy - nie ponosi w związku z tym dodatkowych kosztów.

W przypadku zwrotu kosztów noclegów sytuacja jest złożona. Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o czasie pracy kierowców, dobowy odpoczynek może być wykorzystany w pojeździe, jeżeli pojazd znajduje się na postoju i jest wyposażony w miejsce do spania. Jeżeli więc odpoczynek został wykorzystany w pojeździe, kierowca nie może żądać zwrotu kosztów noclegu. Zwrotowi moga podlegać inne wydatki, określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tome 2016-07-26 09:03:43

    najlepiej kierowcy niech pracują za najnizsza krajowa jak to est przyjęte jedeza smieciowe jedzenie a z diety robia wyplate albo maja za kilometr 30 groszy bez zadnej diety państwo bandytow i zlodzieji ja się zwolniłem i teraz czekam za wyplata za czerwiec a do garka niemam co wlozyc brawo dla naszego kochanego państwa

  • eljurek 2012-10-07 19:31:39

    Ryczałty za noclegi w kabinach samochodów. przez e-kierowca ? 6 mar 2009, o 18:27 Wyrokiem z dnia 19.03.2008r., syg.nakt: I PK 230/07, Sąd Najwyższy okreslił, iż umożliwienie kierowcy spania w samochodzie nie stanowi zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu, w rozumieniu par. 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002r., w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1991 z późn. zm.). Uzasadniając powyższe Sąd Najwyższy stwierdził, za sądem drugiej instancji: Trudno sobie wyobrazić, aby w XXI wieku pracodawca mógł korzystne skutki prawne wywodzić z faktu zapewnienia pracownikowi "centrum życiowego" w kabinie samochodu. - Dalej SN zauważa, że oceniając, czy nocleg w kabinie samochodu może być uznany za równoznaczny z zapewnieniem pracownikowi bezpłatnego noclegu, nie wolno pomijać rosnących wymagań i oczekiwań wynikających z postępu cywilizacyjnego. Trzeba również wziąć pod uwagę, że przebywanie kierowcy przez całą noc w samochodzie wzmacnia zabezpieczenie tego samochodu i jego ładunku przed możliwymi zagrożeniami. - Sąd Najwyższy jednoznacznie określił, iż stworzenie kierowcy możliwości spędzenia nocy i spania w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia mu bezpłatnego noclegu. Wszyscy kierowcy zatem, śpiący w kabinach samochodów, powinni mieć wypłacane ryczałty za nocleg.

  • alex 2012-04-07 13:23:00

    zastanawiajace jest to,ze zaden prawnik nie wygral sprawy o zwrot kosztow za noclegi kierowcow,ktorych auta wyposazone sa w lozka(czytaj:lezanki)

  • eljurek 2012-02-21 18:38:39

    JESTEM ZA ,A NAWET PRZECIW !!! CISZA OZNACZA ,ŻE MIALEM RACJE !!! ODPOWIEDZ EKSPERTA TO WPROWADZAIE PYTAJACEGO W BŁĄD !!! a KIEROWCY DALEJ ŚPIĄ W KABINACH NA LEŻANKACH ,PRZYKRYWAJA SIE GAZETĄ , ZALATWIAJA SIE DO PUSTYCH BUTELEK PON WODZIE MINERALNEJ ,BO NA PARKINGU NIE MA WC)( BO STRACH W NOCY WYJŚĆ Z KABINY ,)- I ZA TO, ŻADNE ZWROTY KOSZTÓW NOCLEGU IM SIĘ NIE NALEŻĄ !!!!pOZDRAWIAM !!!!

  • eljurek 2011-10-15 20:02:39

    Chcałbym dodać ,że w wielu firmowych (DAF ,Skania)instrukcjach ,widnieje zapis ,że w pojeżdzie znajduje się lezanka do odpoczynku ,a nie łózko do spania !!!!!!

  • eljurek 2011-10-15 19:58:54

    W takim razie ,prosze powiedzić , a jak kierowca ma spać w tym samochodzie ??? Jak to nie ponosi zadnych wydatków !!! A gdzie jakas pościel ,(przscieradło ,poduszka ,np. połdra )) Co wystarcz kupić gazete i sie nia przykryć ??? Ale pracodawca nawet tej gazety nie kupuje !! Tylko kierowca !! To też jest koszt . To jak nie ma wydatków ?? Coś chyba jest nie tak w Państwa odpowiedzi !!! Jest to typowe wprowwadzanie w błąd pytajacego !!Dlaczego ??? Proszę o odpowiedż.!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika