Rejestracja samochodu zakupionego przez syna w USA

Pytanie:

"Mojemu synowi, przebywającemu w USA, zleciłem zakup dla mnie i za moje środki finansowe samochodu. Samochód został przez syna nadany statkiem, będę mógł go odebrać w porcie Bremerhaven w Niemczech. Niestety syn nieopatrznie wziął fakturę zakupu samochodu (Bill of Sale) i dowód własności (Certificate of Title) na jego nazwisko (jest obywatelem polskim, także dokumenty te zawierają jego aktualny adres w Polsce). Moje pytanie dotyczy sposobu postępowania w celu dokanania PRZEZE MNIE wszystkich opłat (cło, akcyza, VAT) oraz rejestracji tego samochodu NA MNIE w Polsce."

Odpowiedź prawnika: Rejestracja samochodu zakupionego przez syna w USA

W opisanym stanie faktycznym trudno będzie udowodnić, że syn rzeczywiście działał w ramach zlecenia (w imieniu zleceniodawcy), a jeśli nawet - to się z niego nie wywiązał. Można by spróbować zwrócić się do kontrahenta z USA o wystawienie faktury korygującej oraz załatwić nowy - poprawiony "dowód własności" - już z Pańskim nazwiskiem.

Przepisy celne obowiÄ…zujÄ… tylko w obrocie miÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi UE a nieczÅ‚onkowskimi (np. USA). Obrót towarami wspólnotowymi realizowany na obszarze celnym Wspólnoty (pomiÄ™dzy paÅ„stwami UE) nie podlega już regulacji prawa celnego. ObowiÄ…zki przedsiÄ™biorców zwiÄ…zane z realizacjÄ… takiego obrotu wynikajÄ… z innych przepisów, tj. m.in. przepisów podatkowych, statystycznych.

Przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celego (dalej: WKC) o przedstawicielstwie (prawo przedstawicielstwa) w sprawach celnych sÄ… dość liberalne. Zgodnie z WKC każda osoba ma prawo do dziaÅ‚ania przez przedstawiciela reprezentujÄ…cego jÄ… przed organami celnymi, celem dopeÅ‚nienia wszelkich czynnoÅ›ci i formalnoÅ›ci przewidzianych w ustawodawstwie celnym. Jedynym kodeksowym wymaganiem jest, aby przedstawiciel byÅ‚ osobÄ… majÄ…cÄ… swojÄ… siedzibÄ™ lub miejsce zamieszkania we Wspólnocie. Przedstawicielstwo może być:

  • bezpoÅ›rednie – przedstawiciel dziaÅ‚a w imieniu i na rzecz innej osoby,

  • poÅ›rednie – przedstawiciel dziaÅ‚a we wÅ‚asnym imieniu, ale na rzecz reprezentowanego.

Przepisy WKC wskazujÄ… też, że każde z paÅ„stw czÅ‚onkowskich ma prawo zastrzec, aby na jego obszarze przedstawicielem bezpoÅ›rednim lub poÅ›rednim (np. do dokonywania zgÅ‚oszenia celnego) musiaÅ‚ być tylko agent celny wykonujÄ…cy swój zawód na terytorium tego paÅ„stwa. Szczegółowa regulacja tej instytucji zostaÅ‚a pozostawiona do kompetencji paÅ„stw czÅ‚onkowskich. W polskich przepisach krajowych na mocy takiej delegacji po 1 maja instytucja agenta celnego zostaÅ‚a utrzymana i szczegółowo ujÄ™ta w ustawie – Prawo celne.

Niestety nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć kwestii będących przedmiotem regulacji prawa innych państw.

Zgłoszenie celne, wg WKC, to czynność, poprzez którą osoba wyraża, w wymaganej formie i w okreslony sposób, zamiar objecia towaru określoną procedurą celną (np. procedurą dopuszczenia do obrotu). Zgłaszający to osoba, która dokonuje zgłoszenia celnego we własnym imieniu albo osoba, w której imieniu dokonywane jest zgłoszenie celne (zob. art. 4 WKC).

Terminy nadania towarowi przeznaczenia celnego (np. do procedury dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Wspólnoty Europejskiej) na podstawie przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celego wynoszÄ…: w wypadku towarów przywożonych drogÄ… morskÄ… - 45 dni, a w pozostaÅ‚ych sytuacjach - 20 dni. Organ celny może podjąć decyzjÄ™ o skróceniu tego okresu lub jego przedÅ‚użeniu z tym, iż wydÅ‚użenie, zgodnie z art. 49 WKC, nie może być dÅ‚uższe niż faktycznie niezbÄ™dne w okreÅ›lonej sytuacji.

Dopuszczenie do obrotu nadaje towarowi niewspólnotowemu status celny towaru wspólnotowego. Wymaga ono zastosowania środków polityki handlowej, spełnienia pozostałych formalności wymaganych przy przywozie towarów, jak również zastosowania opłat prawnie należnych. Zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu może zostać dokonane w sposób standardowy bądź z zastosowaniem procedury uproszczonej. Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą dopuszczenia do obrotu należy dołączyć:

  • fakturÄ™, na podstawie której deklarowana jest wartość celna towarów,
  • deklaracjÄ™ wartoÅ›ci celnej zgÅ‚aszanych towarów,
  • dokumenty niezbÄ™dne dla zastosowania preferencji taryfowych lub każdego innego Å›rodka uchylajÄ…cego przepisy majÄ…ce zastosowanie w odniesieniu do zgÅ‚aszanych towarów,
  • każdy inny dokument niezbÄ™dny dla zastosowania przepisów regulujÄ…cych dopuszczenie zgÅ‚aszanych towarów do obrotu.

Organy celne mogą zażądać, przy składaniu zgłoszenia, przedłożenia dokumentu transportowego lub, w zależności od przypadku, dokumentów właściwych dla poprzednio zastosowanej procedury celnej.

Istnieje możliwość zgłoszenia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu w formie zgłoszenia niekompletnego, która to forma pozwala organom celnym na przyjęcie - ale tylko w uzasadnionych przypadkach - zgłoszenia nie zawierającego wszystkich wymaganych elementów lub zgłoszenia, do którego nie załączono wszystkich niezbędnych elementów wymaganych dla procedury dopuszczenia do obrotu.

Termin na przekazanie danych lub dokumentów brakujących przy przyjmowaniu zgłoszenia, udzielony zgłaszającemu przez organy celne, nie może przekraczać miesiąca, licząc od dnia jego przyjęcia, jednak na uzasadniony wniosek zgłaszającego termin ten może zostać przedłużony.

Zgłoszenie niekompletne może zostać uzupełnione albo zastąpione przez zgłaszającego, za zgodą organów celnych, innym zgłoszeniem spełniającym warunki określone w art. 62 WKC. W obu przypadkach, datą, którą uwzględnia się przy ustalaniu ewentualnych należności i zastosowaniu innych przepisów regulujących procedurę dopuszczenia do obrotu, jest data przyjęcia zgłoszenia niekompletnego.

Zgodnie z art. 201 WKC, dÅ‚ug celny w przywozie powstaje z chwilÄ… przyjÄ™cia zgÅ‚oszenia celnego. DÅ‚użnikiem jest zgÅ‚aszajÄ…cy, a w przypadku przedstawicielstwa poÅ›redniego dÅ‚użnikiem jest również osoba, na rzecz której skÅ‚adane jest zgÅ‚oszenie celne. Zgodnie z art. 215 WKC, dÅ‚ug celny powstaje co do zasady w miejscu (tj. paÅ„stwie czÅ‚onkowskim UE), w którym nastÄ…piÅ‚y zdarzenia powodujÄ…ce powstanie dÅ‚ugu. ZaÅ› wedÅ‚ug art. 231WKC każda kwota należnoÅ›ci może zostać w zastÄ™pstwie dÅ‚użnika uiszczona przez osobÄ™ trzeciÄ….

W rozumieniu polskich przepisów o VAT import towarów to przywóz towarów z terytorium paÅ„stwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju (Polski). Podatnikiem bÄ™dzie w tym przypadku podmiot, na którym ciąży obowiÄ…zek uiszczenia cÅ‚a (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). WiÄ™cej na temat podatków zwiÄ…zanych z importem samochodu możnea przeczytać w przywoÅ‚anych na koÅ„cu artykuÅ‚ach.

Warto jeszcze dodać, iż stosownie do treści art. 59 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe wygasa przez zapłatę podatku. Z przepisu tego nie wynika jednak, aby zobowiązanie podatkowe wygasło przez jego zapłatę dokonaną wyłącznie przez podatnika. Zapłaty podatku może bowiem dokonać także osoba trzecia, o ile uczyni to dobrowolnie za podatnika (tak: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Bydgoszczy z dnia 18 czerwca 2003 r., sygn. akt SA/Bd 1138/2003).

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 108, poz. 908), dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni.

Pojazd zarejestrowany za granicÄ… dopuszcza siÄ™ do ruchu, jeżeli odpowiada wymaganym warunkom technicznym i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym skÅ‚adajÄ…cym siÄ™ z liter alfabetu Å‚aciÅ„skiego i cyfr arabskich, a kierujÄ…cy pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzajÄ…cy dokonanie rejestracji. Pojazd zarejestrowany za granicÄ… uczestniczÄ…cy w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien być oznaczony znakiem okreÅ›lajÄ…cym paÅ„stwo, w którym jest zarejestrowany.  ObowiÄ…zek ten uważa siÄ™ za speÅ‚niony, jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak okreÅ›lajÄ…cy paÅ„stwo, w którym pojazd zostaÅ‚ zarejestrowany. 

Co do zasady rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek wÅ‚aÅ›ciciela, starosta wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na miejsce jego zamieszkania (siedzibÄ™). Na osobie domagajÄ…cej siÄ™ rejestracji spoczywa ciężar udokumentowania prawa wÅ‚asnoÅ›ci (w rozumieniu art. 140 Kodeksu cywilnego) do pojazdu stanowiÄ…cego przedmiot rejestracji. Innymi sÅ‚owy, zarejestrowany może być jedynie pojazd, co do którego uregulowana jest kwestia prawa wÅ‚asnoÅ›ci (tak: Wyrok Naczelnego SÄ…du Administracyjnego z dnia 21 lutego 2002 r., sygn. akt II SA 1950/2000).

Więcej na te tematy można przeczytać zwłaszcza w następujących artykułach serwisu e-prawnik.pl:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika