Podatek od psów

Pytanie:

Firma prowadząca działalność gospodarczą (produkcja, handel, usługi) posiada 3 psy bez rodowodu (metryki) o wyglądzie dobermana. Zostały one zakupione na firmę i na firmę są wszelkie rachunki: karma, obroże, kagańce, smycze itp. Czy zobowiązanie podatkowe od posiadania psów ciążące na osobach fizycznych posiadających psy dotyczy tej firmy? Art. 13 pkt 4 z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych - po dwa na każde gospodarstwo. Czy nieruchomość, której pilnują te 3 psy, a jest to nieruchomość położona w małym mieście, jest to obiekt firmy, której pilnują 24h, można uznać jako gospodarstwo? Przecież te psy nie są dla przyjemności. Ich utrzymanie też kosztuje. Firma i tak płaci niemało do kasy samorządu lokalnego z tytułu podatku od nieruchomości, od gruntu, od dzierżawy wieczystej, od dochodu. Kiedy i jak do tego doszło, że akurat te zwierzęta są objęte podatkiem od posiadania? A dlaczego nie np. koty, świnki morskie, papużki, konie, kozy, żółwie, krowy, świnie? Przecież w gospodarstwach rolnych występują różne zwierzęta, ale za psa powyżej 2 sztuk trzeba zapłacić podatek. A w mieście ludzie posiadają różne zwierzęta, ale psy tylko są opodatkowane. Jeżeli idzie o sprzątanie po nich, to nie ma to żadnego znaczenia, bo psy chodzą na łąki i na trawniki, nawożąc je i nikt i żaden sprzęt nie służy do sprzątania po psach. Urząd Gminy w Upomnieniu wystawił Koszty upomnienia w wysokosci 8,80 zł. Skąd się wzięły aż takie koszty? Pismo zostało doniesione przez gońca urzędu i na kopercie nie ma znaczka, a więc kosztów. Czy są jakieś określone przepisami wyliczanie kosztów upomnień? Czy jest to kwota dowolnie obierana przez urzędy? Koszt upomnienia w stosunku % do podatku jest bardzo wysoki. W jakich przypadkach można nie płacić podatków za psy? Czy należy je płacić tam, gdzie jest stały meldunek, czy tam, gdzie jest siedziba firmy, czy tam, gdzie się czasowo przebywa?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisami regulującymi podatek od posiadania psów są przepisy art. 13 i 14 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 z późn. zm.). Podatnikami tego podatku są osoby fizyczne posiadające psy. Niestety, wśród wyłączeń od podatku nie ma przepisu, który pozwalałby Państwu na zgodne z prawem niepłacenie podatku (w szczególności takim przepisem nie jest przepos dotyczący psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych).

Należy uznać, że z punktu widzenia obowiązku regulowania podatku od psób nie ma znaczenia czy psy są nabyte przez firmę (przez osobę bądź osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) czy przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jednocześnie zauważyć należy, iż nie jest możliwe wyjaśnienie przyczyn nałożenia podatku akurat na psy (a nie na inne zwierzęta). Jest to suwerenna decyzja polskiego ustawodawcy, którą oczywiście mają Państwo prawo oceniać negatywnie. Podatek od psów funkcjonuje od początku lat 50 zeszłego wieku.

Odnośnie kwestii podatkowych warto zauważyć, że uiszczany przez Państwa podatek od posiadania psów (a także wszelkie inne wydatki związane z utrzymaniem psów) mogą być przez Państwa zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: