Dokumentacja sprzedaży środka trwałego

Pytanie:

"Prowadzę gabinet lekarski, w którym jako środek trwały mam wprowadzony samochód osobowy. Samochód został kupiony na fakturę VAT, a ponieważ nie jestem płatnikiem VAT, kwota ta stanowiła koszt zakupu. Samochód był amortyzowany w kwocie brutto. Obecnie mam zamiar sprzedać samochód. Samochód jest księgowo całkowicie zamortyzowany. Czy powinnam wystawić rachunek sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Dokumentacja sprzedaży środka trwałego

W przypadku sprzedaży środka trwałego przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, który nie jest podatnikiem podatku VAT, nie można sprzedaży dokumentować fakturą. W tej sytuacji sprzedaż nastąpi na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy podatnikiem (sprzedawcą) a kupującym. Na żądanie kupującego podatnik ma jednak obowiązek wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży. Jeżeli nabywca zażąda wystawienia rachunku przed wydaniem samochodu, rachunek należy wystawić nie później niż w terminie 7 dni od dnia wydania. Jeżeli żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone już po wydaniu samochodu, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania przez nabywcę. Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru.

 Rachunek musi zawierać co najmniej:

  1.  imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego,
  2.  datę wystawienia i numer kolejny rachunku,
  3.  odpowiednio wyraz "ORYGINAŁ" albo "KOPIA",
  4.  określenie rodzaju i ilości towaru oraz cenę jednostkową,
  5.  ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie,
  6.  czytelny podpis wystawcy rachunku oraz odcisk pieczęci wystawcy rachunku, jeżeli się nią posługuje.

Wystawiane rachunki należy numerować i przechowywać ich kopie (w kolejności  wystawienia) do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika