Pomyłka w adresie spółki jawnej
Pytanie:
"Czy pomyłka w adresie spółki jawnej (np. ul. Kochanowskiego 12, zamiast ul. Kochanowskiego 12C) rodzi niebezpieczne skutki podatkowe? Czy można bez narażenia się na niebezpieczeństwo zapłacenia kary, odsetek itd. zgłosić i poprawić ten błąd w urzędzie skarbowym?"
Odpowiedź prawnika: Pomyłka w adresie spółki jawnej
Spółka jawna jest zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Ponieważ domniemywa się, że dane zgłoszone do Rejestru są prawdziwe (art. 17 ust. 1 ustawy o KRS), jako prawidłowy adres siedziby spółki przyjmuje się adres zgłoszony do KRS i taki adres powinien być zgłoszony do urzędu skarbowego. Oczywiście może zdarzyć się pomyłka w adresie – czy to pomyłka osoby, która wypełniała druk do KRS, czy też pracowników sądu w trakcie wprowadzania adresu. Jeżeli zatem błędny adres jest zgłoszony w KRS (a w następstwie tego w urzędzie skarbowym), przede wszystkim powinien on być najpierw poprawiony w KRS, a następnie należy dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym. Jeżeli natomiast w KRS jest wpisany poprawny adres, a nieprawidłowy adres jest jedynie zgłoszony do urzędu skarbowego, należy czym prędzej złożyć aktualizację NIP, dołączając do niej aktualny odpis KRS potwierdzający poprawny adres siedziby spółki. W takim przypadku – jeśli jest to omyłka drobna i przykładowo nie doprowadziła do utrudnienia prowadzonego postępowania podatkowego (np. na skutek niemożności doręczenia pism pod zgłoszony adres) organy podatkowe z reguły nie wyciągają negatywnych konsekwencji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?