Księgowanie kopii faktury

Pytanie:

"Czy z prawnego punktu widzenia ma znaczenie, czy księgowana jest kopia faktury czy duplikat (w sytuacji, gdy kopie wysyłamy do podpisu dla klienta i nie możemy się doczekać jej powrotu, a potrzebny nam egzemplarz w księgowości)?"

Odpowiedź prawnika: Księgowanie kopii faktury

Nie, nie jest to prawnie dopuszczalne w powyższej sytuacji wystawienie duplikatu faktury. Po pierwsze z tego względu, że przepisy § 25 rozporządzenia o fakturach (rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 97, poz. 971) przewidują wyłącznie wystawianie duplikatu oryginału faktury (a nie kopii). Po drugie – nie są spełnione przesłanki wystawienia duplikatu, faktura nie uległa zniszczeniu ani zaginięciu.

Naszym zdaniem w sytuacji powyższej powinniście Państwo wystawić wewnętrzny dowód zastępczy (wskazując jednoznacznie przyczynę jego wystawienia) i na podstawie tego dowodu dokonać zapisów w księgach. Dowód ten nie może być jednak duplikatem faktury.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika