Główny Księgowy a wysyłanie poleceń przelewu drogą elektroniczną ?

Pytanie:

"Czy Główny Księgowy może realizować przelewy Spółki z jej rachunku internetowego na podstawie telefonicznych bądź ustnych poleceń Prezesa? "

Odpowiedź prawnika: Główny Księgowy a wysyłanie poleceń przelewu drogą elektroniczną ?

Co do zasady, zgodnie z umowami rachunku bankowego, spółka posiadająca rachunek bankowy wskazuje bankowi osoby uprawnione do dokonywania przelewów. Przekazuje też bankowi wzory podpisów oraz pieczęci takich osób. Z reguły są to równocześnie osoby uprawnione do reprezentacji spółki, najczęściej członkowie zarządu. Zarząd może upoważnić do dokonywania przelewów w imieniu spółki również inne osoby (np. głównego księgowego), udzielając im pełnomocnictwa i ujawniając jego treść bankowi.

W przypadku rachunku internetowego sytuacja jest odmienna, gdyż bank nie ma możliwości identyfikacji osoby dokonującej przelewu. Dowodem dla banku, że przelewu dokonała osoba upoważniona do dysponowania rachunkiem jest posłużenie się przy transakcji prawidłowymi hasłami i kodami. Na ogół banki prowadzące rachunki internetowe sankcjonują nieformalne udzielanie pełnomocnictw do dysponowania rachunkiem wprowadzając do regulaminów postanowienia, na podstawie których uchylają się od odpowiedzialności za przelewy, których dokonała przy pomocy prawidłowych haseł i kodów osoba formalnie do tego nieuprawniona. Banki przerzucają zatem odpowiedzialność za ujawnienie haseł i kodów na posiadacza rachunku.

Podsumowując, jeżeli prezes spółki przekaże dostęp do rachunku internetowego innej osobie (np. głównemu księgowemu), będzie ona mogła dokonywać przelewów skutecznych wobec banku i obciążających spółkę. Jednakże dla własnego bezpieczeństwa, osoba dokonująca takich przelewów powinna żądać od osób oficjalnie uprawnionych do dysponowania rachunkiem pisemnego polecenia dokonania przelewu (chociażby przesłanego faksem lub pocztą elektroniczną), określającego co najmniej beneficjenta przelewu, jego kwotę i datę dokonania.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika