Ustawa antynikotynowa

Pytanie klienta:

""Jestem handlowcem posiadającym 2 sklepy z tanimi papierosami w których sprzedaję detalicznie od jednej paczki papierosy poniżej ceny na paczce. Według nowej ustawy nie będę mógł sprzedawać wyrobów tytoniowych poniżej ceny na paczce. Ale ja mam wpisane w wpisie do ewidencji działalności gospodarczej m.in. zapis 51.39 Z-Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności napojów i wyrobów tytoniowych. Czy w związku z tym dalej będę mógł sprzedawać papierosy poniżej cen na paczce i tłumaczyć to tym że jestem hurtownią bo mam w wpisie sprzedaż hurtową, a nikt mi nie może zabronić w mojej hurtowni sprzedawać w cenach hurtowych towar od jednej paczki papierosów? Proszę o pomoc w tym zagadnieniu.""

Odpowiedź prawnika:

Faktycznie Sejm znowelizował ustawę antynikotynową i jednym z istotnych elementów jest wprowadzenie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych poniżej ceny wydrukowanej na paczce. Uzasadnia się to wieloma względami - od wyeliminowania nielegalnego importu i nieuczciwej konkurencji pomiędzy sprzedawcami, po względy zdrowotne (niezachęcanie do kupna papierosów).

Odnośnie handlu hurtowego należy przede wszystkim wskazać, iż dość łatwo odróżnić handel hurtowy od detalicznego. Nie decyduje w tym przypadku  wpis do ewidencji działalności gospodarczej, ale faktyczne okoliczności prowadzonej sprzedaży. Sprzedaż jednej paczki papierosów osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej z pewnością nie będzie uznana za handel hurtowy, a za detaliczny, nawet jeśli dokonywany byłby w obiekcie nazwanym hurtownią przez osobę, zwąca się hurtownikiem.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.