e-prawnik.pl Porady prawne

Ustawa antynikotynowa

Pytanie:

Jestem handlowcem posiadającym 2 sklepy z tanimi papierosami w których sprzedaję detalicznie od jednej paczki papierosy poniżej ceny na paczce. Według nowej ustawy nie będę mógł sprzedawać wyrobów tytoniowych poniżej ceny na paczce. Ale ja mam wpisane w wpisie do ewidencji działalności gospodarczej m.in. zapis 51.39 Z-Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności napojów i wyrobów tytoniowych. Czy w związku z tym dalej będę mógł sprzedawać papierosy poniżej cen na paczce i tłumaczyć to tym że jestem hurtownią bo mam w wpisie sprzedaż hurtową, a nikt mi nie może zabronić w mojej hurtowni sprzedawać w cenach hurtowych towar od jednej paczki papierosów? Proszę o pomoc w tym zagadnieniu.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ustawa antynikotynowa

7.9.2010

Faktycznie Sejm znowelizował ustawę antynikotynową i jednym z istotnych elementów jest wprowadzenie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych poniżej ceny wydrukowanej na paczce. Uzasadnia się to wieloma względami - od wyeliminowania nielegalnego importu i nieuczciwej konkurencji pomiędzy sprzedawcami, po względy zdrowotne (niezachęcanie do kupna papierosów).

Odnośnie handlu hurtowego należy przede wszystkim wskazać, iż dość łatwo odróżnić handel hurtowy od detalicznego. Nie decyduje w tym przypadku  wpis do ewidencji działalności gospodarczej, ale faktyczne okoliczności prowadzonej sprzedaży. Sprzedaż jednej paczki papierosów osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej z pewnością nie będzie uznana za handel hurtowy, a za detaliczny, nawet jeśli dokonywany byłby w obiekcie nazwanym hurtownią przez osobę, zwąca się hurtownikiem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Re: Ustawa antynikotynowa

ADI

7.4.2011 12:19:1

Re: Ustawa antynikotynowa

do poziomu cen detalicznych sprzedawanych na rynku wyrobów tytoniowych, chciałbym podkreślić, iż prawodawstwo unijne, wyrażone wprost w przepisach dyrektywy strukturalnej, jednoznacznie stanowi, iż producenci, importerzy i nabywcy wewnątrzwspólnotowi mają prawo do swobodnego kształtowania poziomu cen sprzedawanych wyrobów.

Re: Ustawa antynikotynowa

wodnik1357

17.11.2010 10:51:56

Re: Ustawa antynikotynowa

Jak się ma ustawa antynikotynowa wprowadzajaca obowiązek sprzeaży papierosów z nadrukiem do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i o wolnym rynku

Re: Ustawa antynikotynowa

ankow

29.9.2010 17:26:17

Re: Ustawa antynikotynowa

Według mnie ustawa antynikotynowa jest sprzeczna z ustawą z dnia 16. 02. 2007r. o ochronie konkurencji oraz z dyrektywą unijną 95/59/WE art 9 ust 1 .

Re: Ustawa antynikotynowa

frajer

24.9.2010 16:12:38

Re: Ustawa antynikotynowa

mniej nie można było powiedzieć, wielkie rozczarowanie a wcale nie wyczerpująca odpowiedź, już nigdy więcej nie skorzystam z waszych usług. Naciągacze.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ