Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

Pytanie:

"Dnia 10.10.2008 r. zakupiono sprzęt medyczny w USA; jego wartość wynosiła 949,99 USD, koszt transportu i prowizji 181,5 USD. Razem 1.131,49 USD, w PLN 3031,01 (zapłata z góry, kurs USD 2,6832). W deklaracji SAD z dnia 22.11.2008 r. Agencja Celna wyliczyła VAT 7% od wartości celnej w wysokości 639 PLN. Zaznaczam, że nie jestem płatnikiem VAT - praktyka lekarska. Niestety Agencja Celna zawyżyła wartość, omyłkowo wpisując wartość faktury w wysokości 3.036,01 USD. Firma zapłaciła zgodnie z deklaracją SAD kwotę 639 PLN i złożyła wniosek o zmianę zgłoszenia celnego SAD wraz z podaniem właściwej kwoty VAT w wysokości 238 PLN. Zgodnie z decyzją Urzędu Celnego z dnia 2.03.2009 r., wydał decyzje o zwrot VAT-u wysokości 397 PLN, a nowy naliczony wyniesie 242 PLN (z uwagi na zmianę kursu celnego). Mam pytanie, czy wobec powyższych danych na koniec roku urządzenie stało się środkiem trwałym z uwagi na omyłkowe przekroczenie kwoty 3,5 TPLN, czy też jest tylko wyposażeniem z uwagi na błędnie wyliczoną wartość VAT. Proszę o informację, jak prawidłowo powinna być rozliczona operacja księgowo i podatkowo zaistniałej sytuacji na przełomie roku. Urządzenie wprowadzono na stan ewidencji 23.12.2008 r. Jak ustalić wartość dla środka trwałego z importu? Jakie wykonać zapisy w PKPiR przy błędnie wystawionej deklaracji celnej SAD? "

Odpowiedź prawnika: Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

Przede wszystkim należy stwierdzić, iż oczywiście błędne wypełnienie deklaracji SAD co do wartości nabytego sprzętu nie może mieć wpływu na zapisy w księgach podatkowych. W księgach zakup powinien być opisany zgodnie ze stanem rzeczywistym, a nie zgodnie z błędną deklaracją SAD. Stąd jeśli wartość sprzętu w rzeczywistości nie przekroczyła 3.500 zł, to wydatek będzie kosztem bezpośrednim, a nie poprzez odpisy amortyzacyjne od środka trwałego. Błędna wartość w deklaracji SAD nie kreuje bowiem środka trwałego. Jeśli błędne dane z deklaracji SAD zostały ujęte w księgach (PKPiR i ewidencji środków trwałych), to należy je skorygować wstecznie, jako od początku błędnych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika