Sprawozdania do NBP
Pytanie:
"Prowadząc działalnośc gospodarczą - współpracuję z podmiotami zagranicznymi, dokonuję nabyć, jaki i dostaw towarów i usług. Czy muszę składac sprawozdania do NBP?"
Odpowiedź prawnika: Sprawozdania do NBP
Niektórzy przedsiębiorcy mają obowiązek składania szeregu sprawozdań do Narodowego Banku Polskiego. Reguluje je Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17.09.2007 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego... (Dz. U. nr 183, poz. 1308).
Za niezłożenie sprawozdań grożą kary - może to zostać potraktowane jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. W przypadkach mniejszej wagi sprawca będzie ukarany jak za wykroczenie skarbowe, co wynika z art. 106l Kodeksu karnego skarbowego.
W szczególności rezydenci, którzy sprzedają nierezydentom lub kupują od nich towary bądź usługi powinni przekazywać do NBP za każdy kwartał, w terminie 20 dni po jego zakończeniu, dane dotyczące stanu:
- zaliczek otrzymanych od kontrahentów zagranicznych zakupujących towary lub usługi (formularz ZO/STANY),
- zaliczek udzielonych kontrahentom zagranicznym przy zakupie towarów lub usług (formularz ZU/STANY),
- należności krótkoterminowych/długoterminowych za sprzedane towary lub usługi nierozliczone przez nierezydentów (formularz OPE/STANY),
- zobowiązań krótkoterminowych/długoterminowych za zakupione towary lub usługi nierozliczone z nierezydentami (formularz OPI/STANY).
Sprawozdania trzeba składać wówczas, gdy wartość któregokolwiek ze stanów na koniec kwartału sprawozdawczego była równa lub przekroczyła 400.000 zł. Należy zatem zsumować transakcje w ramach konkretnego stanu. Jeśli otrzymana wartość była równa lub przekraczała 400.000 zł, należy złożyć sprawozdanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?