Przewóz alkoholu na terytorium UE

Pytanie:

Przekraczam często granicę czesko-polską i niemiecko-polską. Kupuję alkohol spirytus, whisky, wódkę , wino i piwo. Ile litrów alkoholu w różnych postaciach mogę przewieźć przez granicę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osoba będąca obywatelem państwa należącego do UE, która porusza się po terytorium Unii, nie jest poddawana odprawie celnej. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące przewozu wyrobów akcyzowych. Ograniczenia te dotyczyć będą wyrobów przeznaczonych dla celów handlowych.  Zgodnie z informacją udzielaną przez służby celne, zastosowanie znajdzie w opisywanym przypadku Dyrektywa Rady 92/12/EWG, zgodnie z którą, o tym, że wyroby akcyzowe mogą być przeznaczone do celów handlowych, mogą świadczyć ilości wyrobów alkoholowych nie niższe niż:

 • napoje alkoholowe 10 l
 • produkty pośrednie 20 l
 • wina (włączając maksymalnie 60 l win musujących) 90 l
 • piwa 110 l.

Odmiennie kwestie te wyglądają w przypadku przewozu alkoholu z (do) państw trzecich na (z) terytorium UE.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.5.2017

  Przeciw oszustwom w obrocie całkowicie skażonym alkoholem

  Celem nowej ustawy jest wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym, czyli korzystania ze zwolnienia od akcyzy wbrew celom tzw. dyrektywy alkoholowej (...)

 • 16.7.2014

  Kupujesz elektroniczną pamiątkę z wakacji - uważaj, możesz zapłacić VAT

  Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolniony z podatku jest import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium (...)

 • 10.8.2017

  Przewóz towarów ma być monitorowany elektronicznie

  Proponowana nowelizacja zakłada, że w szczególności przewóz paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego będzie nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. (...)

 • 9.1.2018

  Zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego

  Osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej, muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego, za wyjątkiem (...)

 • 20.2.2018

  Wyposażymy obce wojska?

  Żołnierze wojsk obcych stacjonujących w Polsce będą mogli zostać wyposażeni w broń i amunicję, jakimi dysponują Siły Zbrojne RP. Chodzi tu przede wszystkim o personel Dowództwa Wielonarodowej (...)