Sprzedaż materiałów szkoleniowych

Pytanie:

"Jestem "świeżo upieczonym" księgowym. W ubiegłym miesiącu założyłem firmę (PKPiR, VAT). Otrzymałem cetryfikat z MF. Napisałem materiały szkoleniowe na temat prowadzenia PKPiR (opracowanie własne). Chciałbym je sprzedawać przez Internet. Czy mogę sprzedawać takie poradniki bez statusu doradcy podatkowego? Czy sprzedaż takich materiałów będzie zwolniona z VAT?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż materiałów szkoleniowych

Prowadzenie szkoleń czy wydawanie materiałów szkoleniowych (poradników) o tematyce podatkowej nie jest czynnością doradztwa podatkowego, które są - zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym - zastrzeżone dla doradców podatkowych, a zatem poradniki o tematyce podatkowej mogą sprzedawać również osoby nie posiadające tytułu doradcy podatkowego.

Sprzedaż takich materiałów nie podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług (VAT), chyba że w ramach zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli podatnik korzysta z takiego zwolnienia z uwagi na nieprzekraczanie w proporcji do roku obrotu w kwocie 50.000 zł. Książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem podlagają co do zasady opodatkowaniu VAT w stawce 7% (jako wymienione w pozycji 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Jeżeli materiały nie są oznaczone symbolami ISBN, ich sprzedaż będzie podlegała VAT w stawce 22%.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika