Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego

Pytanie:

"Art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym mówi, iż doradca podatkowy wykonujący ten zawód nie może prowadzić działalności gospodarczej (...) oraz pozostawać w stosunku pracy lub stosunku służbowym. Czy w związku z tym, będąc doradcą podatkowym zatrudnionym w spółce doradztwa podatkowego mogę pozostawać w stosunku pracy z innym pracodawcą świadcząc np. usługi księgowe (główna księgowa) czy współpracować z innym przedsiębiorcą w oparciu o umowę zlecenie świadcząc również usługi księgowe? Czy zakaz pozostawania w stosunku pracy, określonym w art. 31 dotyczy tylko czynności zawodu doradztwa podatkowego?"

Odpowiedź prawnika: Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego

Przepis art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym stanowi, iż doradca podatkowy wykonujący ten zawód nie może prowadzić działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4, oraz pozostawać w stosunku pracy lub stosunku służbowym, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 27 ust. 1 pkt 2 i w art. 28.

Ustawa przewiduje więc ograniczenia co do prowadzenia działalności gospodarczej oraz co do pozostawania w stosunku pracy lub stosunku służbowym. Odnosząc się do pierwszego z nich zasadą będzie zakaz podejmowania działalności gospodarczej. Ustawa przewiduje jednak od niego szereg wyjątków. I tak zgodnie z ust. 2 wyżej cytowanego artykułu doradca podatkowy wykonujący ten zawód może prowadzić  działalność naukowo-dydaktyczną i szkoleniową, a także - w zakresie doradztwa podatkowego i rachunkowości – wydawniczą i polegającą na świadczeniu usług informatycznych oraz organizacji i zarządzania.

Doradca podatkowy wykonujący ten zawód może również:

  1. prowadzić działalność w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych,

  2. świadczyć usługi doradztwa lub prowadzić rozliczenia w zakresie innych zobowiązań publicznoprawnych.

Doradca podatkowy, wykonujący swój zawód, może również wykonywać doradztwo prawne, ekonomiczne, finansowe oraz usługi w zakresie rzeczoznawstwa, jeżeli posiada uprawnienia lub kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.

Nawiązując do drugiego ograniczenia zasadą będzie również zakaz pozostawania w stosunku pracy lub stosunku służbowym, ale z pewnymi wyjątkami. Ustawa dopuszcza mianowicie wykonywanie zawodu doradcy podatkowego jako osoba pozostająca w stosunku pracy z:

  1. osobami fizycznymi prowadzącymi tę działalność (tj. działalność doradztwa podatkowego) we własnym imieniu i na własny rachunek

  2. spółką osobową doradztwa podatkowego (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej)

  3. samorządzem doradców podatkowych,  

  4. osobami fizycznymi, wpisanymi na listę doradców podatkowych, a także adwokatami i radcami prawnymi, biegłymi rewidentami

  5. organizacjami zawodowymi posiadającymi osobowość prawną, spółdzielniami, stowarzyszeniami lub izbami gospodarczymi, jeżeli przedmiotem ich działalności statutowej jest również doradztwo podatkowe świadczone wyłącznie na rzecz ich członków

  6. podmiotami uprawnionymi na podstawie odrębnych przepisów do badania sprawozdań finansowych,

  7. spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkami akcyjnymi, które spełniają łącznie określone warunki (dotyczące składu zarządu, zgromadzenia wspólników czy akcjonariuszy, organów nadzoru oraz wydawania wyłącznie akcji imiennych). 

Doradca podatkowy może ponadto być zatrudniony w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego.  

Zakaz pozostawania w stosunku pracy, określonym w art. 31 dotyczy wykonywania działalności zawodowej doradcy podatkowego, innymi słowy doradca podatkowy może wykonywać inne czynności np. pracować w sklepie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika