Umowa zlecenie - czynności księgowej

Pytanie:

"Firma zatrudnia na umowę zlecenie osobę, która w ramach tej umowy ma wykonywać czynności związane ze sprawami księgowymi. Będzie prowadzić KPiR, wystawiać faktury, korekty faktur, noty księgowe, druki KP i KW oraz szereg innych dokumentów, przyjmować korespondencje poleconą. Co powinien zawierać zakres wykonywanych czynności zleconych wpisany w jej umowę zlecenie, aby ta osoba mogła zgodnie z prawem wszystkim tym się zajmować, tym samym móc podpisywać w imieniu zleceniodawcy wszystkie te w/w dokumentny?"

Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenie - czynności księgowej

Zakres umowy zlecenia zależy od woli stron i może on być określony ogólnie jako prowadzenie dokumentacji księgowej i podpisywanie wszelkich dokumentów księgowych albo może być określony szczegółowo ze wskazaniem wszystkich poszczególnych czynności i dokumentów. Wybór drugiej opcji jest o tyle ryzykowny, że strony mogą nie przewidzieć w momencie zawierania umowy wszystkich koniecznych czynności / dokumentów, które mogą się faktycznie pojawić. Oprócz umowy zlecenia konieczne może być też udzielenie pełnomocnictwa, zwłaszcza jeśli pełnomocnik miałby podpisywać jakiekolwiek dokumenty składane np. w urzędzie skarbowym.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika