Pismo wyjaśniające
Pytanie:
"Miałem kontrolę US z tytuły prowadzonej działalności - po stronie poprawnie naliczonego podatku VAT - mam co miesiąc duże zwroty. W czasie kontroli kazano mi się wytłumaczyć dla kogo (jakiego klienta) zużyłem towar z faktur - chodziło o cegły klinkierowe, 200 szt. supereksu, zaprawy klejowe, pręty stalowe, itp. W urzędzie zamiast powiedzieć prawdę, że te faktury nie powinny się tu znaleźć - tylko w dokumentach budowy prywatnego domu. Po kontroli jest stwierdzenie, że te faktury będę sprawdzane u tych klientów, u których wskazałem. Czy w tej sytuacji wystarczy czynny żal, że zrobiłem to niechcący czy trzeba jakieś inne wyjaśnienia?"
Odpowiedź prawnika: Pismo wyjaśniające
Czynny żal jest bezskuteczny, jeśli zostanie złożony w czasie, kiedy organ miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Pytaniem jest zatem czy urząd taką wiadomość już posiada. Jeśli urząd wie już, że podatnik nie wykorzystał nabytych materiałów na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to czynny żal będzie bezskuteczny.
Drugą sprawą jest odpowiedzialność podatnika za składanie fałszywych zeznań w trakcie kontroli podatkowej. Zapewne podatnik był uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Tego typu przestępstwa (jako przestępstwa karnego, a nie karno-skarbowego) czynny żal nie może objąć.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?