Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Pytanie:

"Czy abonament radiowo-telewizyjny to opłata za konkretną usługę, czy jeżeli opłacany jest abonament na rzecz prywatnego operatora telewizyjnego, można zaprzestać opłacania abonamentu RTV?"

Odpowiedź prawnika: Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

U podstaw naliczania opłaty abonamentowej za telewizor i radio leży domniemanie, iż osoba posiadająca taki odbiornik - sprawny, umożliwiający odbiór programu - używa go. Wchodząc w posiadanie odbiornika RTV należy go zarejestrować (więcej na ten temat w artykule: Jak zarejestrować odbiornik RTV) w ciągu 14 dni przez internet lub w placówce Poczty Polskiej.

Już od pierwszego dnia następnego miesiąca po dokonaniu rejestracji, zaczyna być naliczana opłata abonamentowa zgodna z aktualnym cennikiem, przy czym inaczej naliczana jest opłata dla osób fizycznych, a inaczej dla firm (szczegóły w artykule: Abonament RTV - aktualne stawki).

Obowiązek opłat abonamentowych ustaje w momencie wyrejestrowania odbiornika lub złożenia w urzędzie pocztowym oświadczenia o zwolnieniu z abonamentu (dotyczy osób zwolnionych na mocy ustawy, więcej informacji na ten temat w artykule: Kto nie zapłaci abonamentu?).

Należy zwrócić uwagę na charakter prawny abonamentu RTV. Nie jest to opłata przekazywana na rzecz prywatnego przedsiębiorcy w zamian za możliwość korzystania z określonych usług. Jest to danina publicznoprawna, która nie stanowi ekwiwalentu za możliwość korzystania z publicznego radia i telewizji.

Obowiązek zapłaty tego świadczenia wynika z ustawy. Dlatego nie można zaprzestać płacenia abonamentu RTV z powodu korzystania z usług operatora telewizji satelitarnej. Opłaty te są od siebie niezależne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika