Potwierdzenie przekazania zachowku
Pytanie:
"Jakim dokumentem może nastąpić potwierdzenie otrzymania i przekazania zachowku? Zachowek został wypłacony w pieniądzach w wysokości 25.000 zł. Czy musi to być potwierdzone aktem notarialnym? Czy może wystarczającym dokumentem jest oświadczenie stron potwierdzone podpisami o przekazaniu i przyjęciu zachowku?"
Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie przekazania zachowku
Przepisy prawa cywilnego (w tym spadkowego), ani prawa podatkowego nie wymagają szczególnej formy, w jakiej miałoby być udokumentowane przekazanie (zapłacenie) zachowku.
W interesie wypłacającego zachowek – podobnie jak każdej innej osoby, która przekazuje innej osobie kwotę pieniędzy – jest posiadanie potwierdzenia tego faktu, dlatego najlepiej zapłacić kwotę zachowku w formie odpowiednio zatytułowanego przelewu bankowego bezpośrednio na rachunek bankowy uprawnionego do zachowku. W przypadku posługiwanie się gotówką można przekazać zachowek przy świadkach, uzyskać od otrzymującego zachowek pisemne tzw. pokwitowanie jego odbioru, bądź można też udać się do notariusza i tam przekazać zachowek i jednocześnie uzyskać notarialnie poświadczenie podpisu otrzymującego zachowek na pokwitowaniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?