Legalizacja wodomierzy

Pytanie:

Posiadam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. W ciągu miesiąca 'zużyłem" 100 m3 wody-podejrzewam awarię licznika-mieszkam tam 10 lat i przez ten czas nie był legalizowany. Czy liczniki na wodę muszą być co jakiś czas legalizowane i czy w przypadku braku legalizacji można obalić wskazania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą prawo o miarach oraz z rozporządzeniem z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli, wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h są z jednym z urządzeń, które podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Zgodnie z art. 8a ustawy Prawo o miarach, przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej mogą być wprowadzane do obrotu i użytkowania oraz użytkowane tylko wówczas, jeżeli posiadają odpowiednio ważną decyzję zatwierdzenia typu lub ważną legalizację. Legalizacja ponowna przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek:

  1. użytkownika; 
  2. wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego.

Z kolei, zgodnie z § 33 rozporządzenia, w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, w przypadku gdy instalacja wodociągowa została wyposażona w wodomierze do rozliczeń zużycia wody w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewniać okresową ich legalizację.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h powinny podlegać legalizacji co 5 lat. Jeżeli wskazanie wodomierza jest podstawą rozliczeń, wodomierz powinien mieć ważną i nienaruszoną cechę legalizacyjną.

Art. 26 prawa o miarach wskazuje, że kto wbrew przepisom ustawy:

  • wyraża wartości wielkości fizycznych w jednostkach miar innych niż legalne w dziedzinach, o których mowa w art. 6 ust. 1,
  • wprowadza do obrotu lub użytkowania, stosuje bądź przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe, podlegające prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniające wymagań,  
  • użytkuje przyrządy pomiarowe w dziedzinach, o których mowa w art. 8 ust. 1, niezgodnie z warunkami właściwego ich stosowania,  
    - podlega karze grzywny.

Istnieje możliwość kwestionowania pomiarów dokonanych przez licznik, jednakże to na Panu będzie ciążyło wskazanie, że licznik nie odnotował poprawnej wielkości zużytej wody. W tym celu,  można np. dokonać porównania z głównym wodomierzem znajdującym się na budynku (o ile taki jest), można również doznać oceny licznika przez specjalistę, który  być może będzie potrafił wskazać czy i od kiedy licznik jest zepsuty, czy też będzie mógł stwierdzić, że pomiary są błędne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Geniek

7.8.2013 0:10:37

Re: Legalizacja wodomierzy

Racja dla kolegi Sebastiana

Sebastian

26.10.2009 8:31:54

Re: Legalizacja wodomierzy

Wg mojej opinii temat nie jest wyczerpany do końca. Czy zatem sam fakt dokonywania pomiaru urządzeniem, które nie posiada legalizacji ( a zatem nie ważnym, ponieważ legalizacja nie działa przecież wstecz) nie jest podstawą do wstrzymania płatności? Z jakiego tytułu jeszcze ktoś ma udowadniać ze urządzenie działa / działało poprawnie od tego jest właśnie legalizacja! Szkoda ze w artykule zabrakło informacji gdzie i do kogo należałoby zgłosić brak legalizacji i jak postępować w takim przypadku. To, że w ustawie jest napisane ze ?powinien? ( czyli obowiązujący stronę a wiec konieczny) z punktu widzenia typowego użytkownika i laika nie wiele wnosi. Oczekując porady prawnej bardziej bym oczekiwał, co i jak należało by w takim przypadku postąpić, czego niestety się nie doszukałem ? przykro mi to pisać ale szkoda było tych 6 zł.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 5.3.2019

    Łatwiejsza legalizacja „starych” samowoli budowlanych?

    MIiR pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego. Część zmian dotyczy „starych” samowoli budowlanych. MIiR chce wprowadzić prostą procedurą dla samowoli nie zagrażających bezpieczeństwu, (...)

  • 25.5.2017

    Reforma systemu metrologii

    Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie ma na celu dokonanie reformy systemu metrologii (...)

  • 6.5.2010

    Samowola budowlana

    Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)

  • 5.3.2009

    Jak uzyskać poświadczanie dokumentów urzędowych przeznaczonych do obrotu prawnego za granicą – apostille?

    Od dnia 14 sierpnia 2005 r. obowiązuje w Rzeczypospolitej Polskiej Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 r. Ta międzynarodowa (...)

  • 4.3.2017

    Mniej formalności przy budowie

    1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadziła ułatwienia i uproszczenia (...)