Legalizacja urządzeń pomiarowych

Pytanie:

"Osoba dokonująca naprawy urządzeń pomiarowych po naprawie przekazuje je do Urzędu Miar do legalizacji. Dostaje wyliczenie opłaty za legalizację i dokonuje zapłaty na rzecz Urzędu Miar. Wystawia fakturę dla użytkownika, w której wykazuje wartość naprawy opodatkowaną stawką 22% oraz legalizację przyrządów pomiarowych jako sprzedaż zwolnioną z symbolem PKWiU 75.13.18. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?"

Odpowiedź prawnika: Legalizacja urządzeń pomiarowych

Usługi zaklasyfikowane do PKWiU 33.20.92, tj. Usługi napraw i konserwacji przyrządów, aparatów i urządzeń kontrolno – pomiarowych, badawczych i nawigacyjnych, podlegają opodatkowaniu podstawową 22% stawką podatku od towarów i usług z mocy zapisu art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zatem usługi polegające na: wymianie, naprawie i legalizacji urządzeń pomiarowych zaklasyfikowane do ww. grupowania PKWiU podlegają opodatkowaniu stawką podatku j.w. (tak: informacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dni 15 lipca 2007 r., sygn. PP/4430/90/2004).

W powyższym kontekście kwalifikowanie legalizacji przyrządów pomiarowych jako "Usług administracji publicznej o charakterze ogólnym w zakresie gospodarki, handlu i polityki zatrudnienia" (PKWiU 75.13.18), może by kwestionowane.

Jeśli sposób klasyfikacji budzi wątpliwości, można zwrócić się do odpowiednich organów o dokonanie klasyfikacji. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika