Naczepa a amortyzacja

Pytanie klienta:

""Zakupiłem do prowadzenia działalności gospodarczej, tj. usług transportowych, naczepę. Od razu nie chcę jej rejestrować w wydziale komunikacji. Czy taki środek trwały nieprzerejestrowany może być wpisany do ewidencji środków trwałych i podlegać amortyzacji?""

Odpowiedź prawnika:

Z definicji środków trwałych zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jednym z warunków zaliczenia przez podatnika składników majątku do środków trwałych jest wykorzystywanie przez niego tego składnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem spełnienia określonych w tym przepisie innych przesłanek zaliczenia do środków trwałych).

Przepisy w zakresie zaliczania np. naczepy do środków trwałych i ich amortyzacji nie wiążą skutków prawnych z jej rejestracją na podatnika. Jeżeli zatem pomimo braku zarejestrowania naczepy na podatnika, jest ona wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, może być zaliczona do środków trwałych i amortyzowana (z zastrzeżeniem spełnienia określonych w przepisach innych przesłanek zaliczenia do środków trwałych). Z drugiej strony raczej wydaje się mało prawdopodobne, aby niezarejestrowana przyczepa mogła być wykorzystywana przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w formie usług transportowych.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.