Pełnomocnictwo do przetwarzania danych osobowych

Pytanie:

Moi pracownicy posiadają upoważnienie do przetwarzania danych osobowych przetwarzanych w serwisie internetowym, który prowadzę. Dwóch pracowników (umowa o pracę na czas nieokreślony i umowa zlecenie) teraz odchodzi z pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę i nie przedłużenie zlecenia. Czy mam odebrać oryginalne pełnomocnictwa od nich? W jaki sposób powinnam odwołać te upoważnienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie czy upoważnienie (pełnomocnictwo) do przeważania danych wynika bezpośrednio z umowy o pracę, czy pracodawca odrębnym dokumentem upoważnił do dokonywania tych czynności pracowników. Ze względu na  wymogi tego upoważnienia określone w art. 39 ustawy o ochronie danych osobowych na ogół jest to osobny dokument. Jeśli upoważnienie wynika z obowiązków jakie miały te osoby, to zasadniczo wypowiedzenie tych umów oznacza cofnięcie upoważnienia, choćby w sposób dorozumiany. Dla bezpieczeństwa można pisemnie odwołać upoważnienia, ale przede wszystkim należy zażądać zwrotu oryginału upoważnienia. Proszę też pamiętać o zaktualizowaniu ewidencję osób upoważnionych do przetwarzania danych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY