Pomówienie fałszywymi zeznaniami

Pytanie:

"Żona próbuje udowodnić przed organami ścigania, że psychicznie i fizycznie się nad nią znęcałem. Chociaż poza zeznaniami swojej matki nie ma innych dowodów na poparcie swoich zarzutów, w toku składanych na policji zeznań użyła sformułowania: "iż przywłaszczyłem należne jej pieniądze ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.". Tymczasem w świetle prawa żadne pieniądze z tego tytułu nie należały się jej. Czy takie stwierdzenie, zaprotokołowane i poprzedzone pouczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań może być podstawą do wszczęcia ścigania w związku z art. 233 § 1 kk albo z oskarżenia prywatnego o pomówienie (art. 212 § 1 kk)?"

Odpowiedź prawnika: Pomówienie fałszywymi zeznaniami

Jeśli doszło do złożenia fałszywych zeznań, to ściganie tego przestępstwa należy do organów ścigania. Przestępstwo to jest publiczno skargowe i jeśli się okaże, że doszło do fałszywych zeznań, to organy ścigania mają obowiązek wszczęcia postępowania przygotowawczego. Wydaje się, że jedno stwierdzenie nie związane z danym przestępstwem (przestępstwem znęcania) nie stanowi o fałszywych zeznaniach. Fałszywe zeznania zachodzą jeśli rzeczywiście nie doszło do popełnienia przestępstwa (a nawet raczej chodzi tu o przestępstwo fałszywych oskarżeń) lub pewna część zeznań jest nieprawdziwa. Natomiast jedno określenie nie musi stanowić o przestępstwie fałszywych zeznań. Jednak ocena tego stanu rzeczy należy do niezawisłego sądu. Określenie użyte w składanych zeznaniach może być natomiast zakwalifikowane jako pomówienie. Zgodnie z art. 212 par. 1 kodeksu karnego kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Warunkiem uznania przestępności zachowania jest spełnienie przesłanek w postaci poniżenia osoby w opinii publicznej innych osób lub narażenie na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu czy działalności gospodarczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anina Å„aÅ‚Ä™cz 2016-11-13 11:26:21

    Proszę o pomoc synowa można nazwać była są w trakcie rozwodu w zeznaniach powiedziała ze ja synowi dawałam na wódkę i razem z nim piłam.Oświadczam mogę przysiądz ze od 1998roku jesyem po migotaniu przedsionków i wchwili obecnej mam cukrzyce więc nie pamiętam kiedy miałam alkochol w buzi. roszę co mam zrobić wtej sprawie.ćzekam na podpowiedż.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika