Przerabianie muzyki na format mp3

Pytanie:

"Posiadałem kiedyś kolekcję płyt audio, z których stworzyłem pliki mp3 na moim komputerze. Obecnie płyty te zostały przeze mnie sprzedane, część jest w posiadaniu rodzeństwa. Czy pliki na moim komputerze są legalne, czy mogę je posiadać? Czy muzyka nagrana z radia na komputer jest legalna?"

Odpowiedź prawnika: Przerabianie muzyki na format mp3

Odpowiedź na oba pytania jest przecząca. Tym samym zarówno tworzenie plików mp3 nawet z własnej płyty lub nagrywanie utworów z radia jest nielegalne. Stanowi to bowiem niedopuszczalne według prawa autorskiego zwielokrotnianie. W razie wykrycia takiej działalności istnieją przepisy prawa autorskiego, które chronią prawa majątkowe autorskie i tym samym stanowią podstawę do pociaąniecia do odpowiedzialności za takie działanie. Płyta stanowi jedynie upoważnienie do odtwarzania danego utworu, a nie do jego zwielokrotniania. Usługi radiowe natomiast i korzystanie z nich, to jedynie możliwość odsłuchiwania nadawanych utworów. One również nie dają podstawy do zwielokrotniania w postaci nagrywania i późniejszego odtawarzania takiego utworu. Cociaż jest to dopuszczalne na tzw. użytek własny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • turtles 2012-03-19 23:48:46

    Program iTunes dostępny legalnie za darmo dla wszystkich, zwłaszcza dla użytkowników komputerów Apple ma możliwość przerobienia płyty na mp3, ACC i inne formaty na własny użytek. Sprzedawane są przez tą firmę również odtwarzacze mp3 - iPod w którego reklamują "zmieść wszystkie swoje CD w jednym miejscu". gdy wkłada się płytę do komputera by ją odsłuchać, program automatycznie pyta czy zaimportować ją na dysk. Jest to dużo łatwiejszy sposób przechowywania własnej muzyki. Powielanie jest wtedy gdy się płyty kopiuje i rozproadza innym za darmo bądź odpłatnie... Co z prawem do utworzenia jednej, własnej kopii bezpieczeństwa? Ista głupota i próba wyzysku ze strony organizacji broniących własnych interesów a nie autorów... Dodam tylko że program iTunes jest częścią systemu operacyjnego w komputerach Apple i jest on całkowicie legalny, można go ściągnąć także całkowicie legalnie na komputery z Windowsem... Skoro nie mogę przerobić własnej, kupionej za moje pieniądze płyty na mp3, to w takim razie jak mogę legalnie zrobić mp3 by odsłuchać je na przenośnym odtwarzaczu... w Polsce nie ma sklepu z mp3... W tym wypadku znów nasze prawo okazuje się absurdalne! Jeszcze raz.. pojawia się kluczowe pytanie... Co z prawem do utworzenia kopii bezpieczeństwa na własny użytek... Mp3 z płyty na własnym komputerze to kopia bezpieczeństwa w przypadku gdyby płyta się uszkodziła która do tego ułatwia odsłuchiwanie... Czyż nie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika