Repatriacja z Białorusi
Pytanie:
"Jestem obywatelem Białorusi pochodzenia polskiego. Skończyłem studia wyższe w Polsce. Wiem że w ustawie istnieje zapis iż obywatele azjatyckich krajów oraz azjatyckiej części Rosji mogą się ubiegać o status repatrianta. Czy jest możliwość uzyskanie statusu repatrianta dla obywatela Białorusi przebywając aktualnie na terenie Polski?"
Odpowiedź prawnika: Repatriacja z Białorusi
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o repatriacji za repatrianta może być uznana osoba która spełnia poniższe warunki:
-
jest polskiego pochodzenia;
-
przed dniem wejścia w życie ustawy zamieszkiwała na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
-
nie zachodzą wobec niej okoliczności, o których mowa w art. 8;
-
przebywała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, udzielonego w związku z pobieraniem nauki w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi;
-
złoży wniosek do wojewody w terminie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej.
W przedstawionej sytuacji podstawowe znaczenie ma zakres terytorialny, o którym mowa w pkt. 2). Tym samym możliwości skorzystania z uprawnień przewidzianych ustawą o repatriacji nie mogą skorzystać osoby pochodzenia polskiego zamieszkujące na terytorium obecnych republik Ukraińskiej i Białoruskiej. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest fakt, iż umowy międzynarodowe dotyczące repatriacji, zawarte przez Polskę w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, nie objęły Polaków mieszkających w ZSRR, którzy przed 17 września 1939 r. nie mieli obywatelstwa polskiego (w tym osób deportowanych w 1936 roku z Zachodniej Ukrainy do Kazachskiej SSR). Wybór Kazachstanu i innych byłych radzieckich republik Azji Środkowej jako terenu repatriacji ma charakter rekompensaty dla tych osób (lub ich potomków), które nie mogły skorzystać z wcześniejszych akcji repatriacyjnych. Bardzo trudne warunki życia na tych terenach są dodatkowym, niezwykle ważnym argumentem, przemawiającym za umożliwieniem repatriacji stamtąd w pierwszej kolejności (źródło: Urząd do spraw Repatriacji i Cudzoziemców)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?