Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Aby można było mówić o roszczeniu regresowym sprawcy samowoli budowlanej w stosunku do Pana jako współwłaściciela nieruchomości musi istnieć pomiędzy Panem a sprawcą samowoli jakiś rodzaj więzi prawnej, która pozwalałaby na sformułowanie stosownego roszczenia w stosunku do Pana.
Obowiązek przeprowadzenia rozbiórki na koszt inwestora jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej. Jeżeli Pan nie zostaje objęty zakresem tej decyzji to sprawcy samowoli nie będzie przysługiwało roszczenie w stosunku do Pana np. o pokrycie części kosztów rozbiórki. Takie roszczenie byłoby możliwe tylko w sytuacji gdyby decyzja o rozbiórce została skierowana do obu Panów a tylko sprawca samowoli pokryłby koszty tej rozbiórki. Tylko w takiej sytuacji istniałaby podstawa roszczenia regresowego.
Zatem, jeżeli decyzja o rozbiórce nie zostanie skierowana do Pana to w żadnym razie drugi współspadkobierca nie będzie się mógł od Pana domagać zwrotu kosztów poniesionych w wyniku wykonania tej decyzji. Nie znajdujemy tu podstaw prawnych dla takiego roszczenia.