Samowola budowlana współspadkobiercy

Pytanie:

"Odziedziczyłem po ojcu 1/2 nieruchomości, na której w roku 2002 został wybudowany dom bez zezwolenia na budowę. Właścicielem drugiej polowy tej nieruchomości jest współspadkobierca, który współdziałał w samowoli budowlanej popełnionej przez ojca. Ja o tej samowoli dowiedziałem się sie dopiero po śmierci ojca i wszczęciu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Jednopiętrowy dom stanowiący samowole budowlana jest niewykończony. Czy przyjmując, ze nie wchodzi w grę legalizacja samowoli i uznając, ze osoba odpowiedzialna za rozbiórkę jest współspadkobiercą, jako inwestor w rozumieniu art. 52 Pr. budowlanego, współspadkobiercy przysługiwałoby wobec mnie roszczenie regresowe po wykonaniu rozbiórki, pomimo ze ja o tej samowoli kompletnie nic nie wiedziałem? Wiem, ze istnieje orzecznictwo NSA (np. wyrok NSA z 11 kwietnia 2000 r., II SA/Ka 2059/98) mówiące o tym, ze osoba odpowiedzialna za rozbiórkę jest sprawca samowoli budowlanej, (którym jest inwestor w rozumieniu art. 52 Pr. budowlanego) a właściciel nieruchomości, (czyli ja, jako spadkobierca), który nie przyczynił sie do samowoli budowlanej i o niej nie wiedział nie odpowiada za rozbiórkę. NSA nie porusza kwestii regresowych roszczeń cywilnoprawnych. Czy takie roszczenie cywilnoprawne (współ-) odpowiedzialnego za samowole współspadkobiercy przeciwko mnie wchodziłoby w rachubę?"

Odpowiedź prawnika: Samowola budowlana współspadkobiercy

Aby można było mówić o roszczeniu regresowym sprawcy samowoli budowlanej w stosunku do Pana jako współwłaściciela nieruchomości musi istnieć pomiędzy Panem a sprawcą samowoli jakiś rodzaj więzi prawnej, która pozwalałaby na sformułowanie stosownego roszczenia w stosunku do Pana.

Obowiązek przeprowadzenia rozbiórki na koszt inwestora jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej. Jeżeli Pan nie zostaje objęty zakresem tej decyzji to sprawcy samowoli nie będzie przysługiwało roszczenie w stosunku do Pana np. o pokrycie części kosztów rozbiórki. Takie roszczenie byłoby możliwe tylko w sytuacji gdyby decyzja o rozbiórce została skierowana do obu Panów a tylko sprawca samowoli pokryłby koszty tej rozbiórki. Tylko w takiej sytuacji istniałaby podstawa roszczenia regresowego.

Zatem, jeżeli decyzja o rozbiórce nie zostanie skierowana do Pana to w żadnym razie drugi współspadkobierca nie będzie się mógł od Pana domagać zwrotu kosztów poniesionych w wyniku wykonania tej decyzji. Nie znajdujemy tu podstaw prawnych dla takiego roszczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika