VAT w Norwegii

Pytanie:

"Firma Norweska wymaga od nas zgłoszenia w Biurze Podatkowym w Norwegii i otrzymanie numeru rejestracyjnego w Norwegii w celu wystawiania faktur z podatkiem Vat (norweskim). Czy posiadanie przez nas europejskiego numeru Vat-u w Polsce jest wystarczające i honorowane przez stronę norweską? Czy też musimy być zgłoszeni w Norweskim Urzędzie Skarbowym?"

Odpowiedź prawnika: VAT w Norwegii

Posiadanie numeru VAT UE leży w interesie podatnika, który dokonuje wewnątrzwspólnotowych transakcji Polsce. Potrzebny jest on bowiem do stosowania stawki 0% przy dostawie oraz przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Więcej informacji na ten temat zostało zawartych w odpowiedzi Podatek VAT UE.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż posiadacie Państwo numer nadany w Polsce. Numer taki ma zastosowanie, jeżeli dana firma rozlicza się w Polsce. Chcąc wystawiać faktury za granicą, na podstawie przepisów obowiązujących w innym kraju oraz naliczać VAT według prawa tam obowiązującego, a co za tym idzie rozliczać się z tego tytułu za granicą – należy posiadać numer nadany w tym kraju. (Pewne odstępstwa zostały przewidziane dla usług transportowych).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika