Wspólna ściana z sąsiadem

Pytanie:

"Buduję dom szeregowy. Muszę dokonać rozliczenia wspólnej ściany z sąsiadem. Kiedy rozliczenie powinno nastąpić, czy jeszcze przed moimi pracami budowlanymi? Według jakich cen rozliczenie powinno nastąpić: kosztorysu, rzeczywistych poniesionych na podstawie rachunków? Sąsiad odliczył już koszty tej ściany w rocznym PIT-cie. Czy w momencie nierozliczenia sąsiad może wstrzymać mi budowę? "

Odpowiedź prawnika: Wspólna ściana z sąsiadem

Na początku należy stwierdzić, że fakt wykazania przez sąsiada w PiT-cie  kosztów ściany o niczym nie świadczy. Co do sposobu rozliczenia, to wszystko zależy od umowy jaka zawarta została z sąsiadem. Najrozsądniejszym wydaje się być rozliczenie na podstawie faktycznie poniesionych wydatków. Jeśli zaś do rozliczenia nie dojdzie, to nie będzie to miało żadnego wpływu na proces budowlany. Sąsiad będzie mógł jedynie wystąpić do sądu z powództwa cywilnego o zwrot poczynionych w tym zakresie wydatków. W takim przypadku sąd zadecyduje o wysokości należnej kwoty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Katarzyna 2016-03-09 19:07:19

    Mieszkam w szeregowcu. Na granicy mojego ogrodu jest sciana drugiego domu - mojego sąsiada. Sciana ta w ramach ozdoby ma elementy drewniane - mam pytanie czy zgodnie z prawem moge nie pozwolić na wejscie sasiada na moj ogród w celu pomalowania jej (na marginesie zrobiłam to roku temu i ją naprawiłam bo mi jej nie ładny wygląd przeszkadzał) Bardzo prosze o inforamcje w tym temacie jak stanowi prawo

  • Adam 2016-03-05 09:31:56

    Sciana jest moja, czy mogę żądać zapłaty za korzystanie z niej przez sąsiada - jednorazową zapłatę lub czynsz za korzystanie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika