Wynajem autobusu z kierowcą

Pytanie:

"Prowadzę szwalnię (PKPiR + VAT). Podpisałem umowę z PKS na dowóz moich pracownic co miesiąc do firmy. PKS wystawił mi pierwszą fakturę za "wynajem autobusu z kierowcą" na 7% VAT. Czy mogę tą fakturę zarachować w koszty i odliczyć VAT?"

Odpowiedź prawnika: Wynajem autobusu z kierowcą

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Generalnie z przepisów nie wynika obowiązek pracodawcy dowożenia pracowników do pracy. Pracownicy są zobowiązani sami zapewnić sobie dojazd do pracy. Stąd organy podatkowe mogą podnosić, iż dowóz pracowników do pracy przez pracodawcę jest pewnym dodatkowym i dobrowolnym świadczeniem, którego koszt nie powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Jeżeli jednak pracodawca wykazałby, że miejsce wykonywania pracy jest o tyle oddalone lub nietypowe, że nie ma możliwości dojechania tam np. środkami transportu publicznego lub godziny pracy są nietypowe i jedynym sposobem wykonywania usług przez pracodawcę (a więc osiągnięcia przychodu przez pracodawcę), jest dowiezienie pracowników, koszty dowozu (w tym np. koszty wynajmu autobusu) powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy (tak np. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 26 października 1994 r., sygn. SA/Ł 2182/94).

Tylko o ile wydatek na dowóz pracowników będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, pracodawcy powinno również przysługiwać prawo odliczenia VAT z faktury dokumentującej poniesienie tego wydatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika