Zażalenie na zarządzenie połączenia spraw

Pytanie:

"Czy połączenie dwóch rozpraw toczących się między tymi samymi stronami, tzn. włączenie drugiej do toczącej się już pierwszej, to zmiana trybu postępowania i czy na takie rozwiązanie (niby zarządzenie, strony nie były o tym wcześniej powiadomione, poinformowane) przysługuje zażalenie? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na zarządzenie połączenia spraw

Zgodnie z art. 219 kpc, sąd może zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem.

Zażalenie do sądu drugiej instancji przysługuje na zarządzenia przewodniczącego, których przedmiotem jest przekazanie sprawy sądowi równorzędnemu lub niższemu albo podjęcie postępowania w innym trybie. Połączenie spraw nie jest tożsame ze zmianą trybu postępowania, ponadto czynność ta nie jest przekazaniem sprawy sądowi równorzędnemu (połączenie jest możliwe, jeżeli sprawy toczą się w tym samym sądzie). Zatem, na połączenie spraw zażalenie nie przysługuje (por. postanowienie SN z dnia 25 lipca 1978 r., sygn, akt IV CZ 115/78)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika