Zezwolenie na położenie reklamy w pasie drogowym

Pytanie:

Pracuję w zarządzie dróg, w którym przygotowuję zezwolenia na wejście w pas drogowy oraz usytuowania w nim reklam. Wykonując objazd dróg stwierdziłem usytuowane reklamy w pasie drogowym bez zezwolenia i usytuowane reklamy w pasie drogowym bez ważnego zezwolenia (zezwolenie było ważne do 31.12.2002r.) Czy zarządca drogi może zrezygnować z naliczania kar?A jeżeli zrezygnuje czy może wystawić zezwolenie na usytuowanie reklamy w pasie drogowym w czerwcu ale licząc od stycznia (czyli do tyłu). A jeżeli nie może tego zrobić, to jakie grożą konsekwencje za to nadużycie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sformułowanie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów wskazuje, że pobranie opłat za umieszcznie reklam w pasie drogowym bez zezwolenia jest obowiązkiem zarządcy drogi.

Rozporządzenie przez zajęcie pasa drogowego rozumie zarówno umieszczenie w nim reklam bez zezwolenia jak i po czasie, na który zostało ono wystawione zezwolenia. Dlatego w obu przypadkach zarządca drogi pobiera karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotnej opłaty naliczanej na podstawie § 10a przedmiotowego rozporządzenia. Wydanie zezwolenia antydatowanego jest niezgodne z prawem, byłoby to obejściem przepisów prawa, podlegającego sankcjom karnoadministracyjnym, związanym z odpowiedzialnością zarządcy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

bart89

23.4.2010 22:29:57

Re: Zezwolenie na położenie reklamy w pasie drogowym

Mam samochód reklamę z nadbudową. Jest on sprawny, zarejestrowany. Czy w miejscu dozwolonym do parkowania , może stać bez pozwolenia na reklamę w pasie ruchu?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.12.2018

  Zmiana ustawy o transporcie drogowym

  Rządowy projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia z 1 kwietnia 2016 r., ustanawiającego wspólne zasady dotyczące połączenia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorców (...)

 • 19.4.2017

  Koniec wolności w pośrednictwie przy przewozie osób?

  Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Co (...)

 • 28.4.2019

  Wiecej danych w rejestrach dot. transportu drogowego

  Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia, które przewiduje ustanowienie wspólnych zasad dotyczących połączenia krajowych rejestrów (...)

 • 28.7.2018

  Nowa ustawa o tachografach

  Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach określa zadania organów administracji publicznej i innych podmiotów w sprawach tachografów stosowanych w transporcie drogowym oraz (...)

 • 30.11.2017

  Działa Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

  Wdrożony przez GITD Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego to m.in. baza danych przedsiębiorców transportu drogowego, umożliwiająca wymianę gromadzonych (...)