Zostałem pobity przez sąsiada.
Pytanie:
"Dwa tygodnie temu zostałem pobity przez mojego sąsiada. Wylądowałem w szpitalu. Cały czas miałem z nim problem. Zgłaszałem wcześniej że mój sąsiad zachowuje się wobec mnie agresywnie, ale nic z tym nie zrobili. Niestety nikt nie chce zeznawać przeciwko niemu, wszyscy się go boją. Co mogę w tej sytuacji zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Zostałem pobity przez sąsiada.
Niniejsza opinia prawna wydana została na podstawie przepisów:
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż czyn osoby, która dopuściła się pobicia, może zostać zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 156 §1 (co jest jednak mniej prawdopodobne) albo 157 §1 kodeksu karnego.
Zgodnie z tymi przepisami:
Art. 156. § 1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
Przy ocenie, czy dana osoba popełniła przestępstwo z art. 156 §1 lub przestępstwo z 157 §1 kodeksu karnego, będą brane pod uwagę: jej działanie wywołujące skutek określony w tych przepisach (tj. spowodowanie ciężkiego, średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu), zamiar (przestępstwa te mogą bowiem zostać popełnione jedynie umyślnie, zarówno z zamiarem bezpośrednim, tj. gdy sprawca chce popełnić czyn zabroniony, jak i wynikowym, tj. jeśli sprawca nie chce popełnić czynu zabronionego, ale przewidując możliwość jego popełnienia, godzi się na to1 ).
Jeżeli sprawcy można przypisać przestępstwo z art. 157 §1, tj. jeśli naruszenie czynności ciała lub rozstrój zdrowia Pana spowodowany pobiciem trwał dłużej niż 7 dni, przestępstwo to ścigane jest z urzędu (gdyby ww. stan nie trwał dłużej niż 7 dni, konieczne byłoby wniesienie prywatnego aktu oskarżenia przez Pana).
Oznacza to, że dla wszczęcia postępowania konieczne jest złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – można to uczynić w jednostce policji lub prokuraturze. Osoba składająca zawiadomienie zostanie przesłuchana w charakterze świadka. Następnie organ prowadzący postępowanie zbierze dowody popełnienia przestępstwa. Pokrzywdzony ma prawo wnioskować o przeprowadzenie czynności śledztwa lub dochodzenia, np. o przesłuchanie konkretnych świadków
Udowodnienie określonej okoliczności może zostać dokonane wszelkimi środkami, za wyjątkiem dowodów uzyskanych w wyniku przestępstwa (zgodnie bowiem z art. 168a kodeksu postępowania karnego, niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego, o którym mowa w art. 1 § 1 kodeksu karnego).
Jako świadek zostanie przesłuchany również Pan. Ponadto można wezwać na świadków także osoby, które słyszały o groźbach kierowanych wcześniej przez sprawcę pobicia wobec Pana (aczkolwiek dowód ten będzie mieć charakter posiłkowy, same groźby nie świadczą jeszcze o tym, że osoba je wypowiadająca dopuściła się pobicia). Podsumowując, konieczne będzie udowodnienie sprawcy winy, w przeciwnym wypadku nie będzie bowiem możliwe pociągnięcie go do odpowiedzialności. Zgodnie z art. 5 kodeksu postępowania cywilnego:
Art. 5. § 1. Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.
Jeśli zatem w wyniku zebranych dowodów pojawią się wątpliwości, których nie usunięto w postępowaniu dowodowym, zostaną one rozstrzygnięte na korzyść oskarżonego – w polskim prawie istnieje bowiem domniemanie niewinności, które można obalić, udowadniając winę, nie istnieje zaś domniemanie winy.
Zgodnie z art. 53 kodeksu postępowania karnego, w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego.
Będzie Pan mógł zatem, jeśli akt oskarżenia zostanie wniesiony do sądu, działać jako oskarżyciel posiłkowy obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego, zgodnie bowiem z art. 54 kodeksu postępowania karnego:
Art. 54. § 1. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Ponadto, jeśli w sprawie zostanie wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego (śledztwa lub dochodzenia) lub o jego umorzeniu, zaskarży Pan takie postanowienie i sąd je uchyli, a prokurator nie znajdzie ponownie podstaw do wniesienia aktu oskarżenia i wyda ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania lub odmowie jego wszczęcia, będzie Pan mógł w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu.
1 Zoll. A [w:] Zoll A. (red.), Barczak-Oplustil A., Bogdan G., Ćwiąkalski Z., Dąbrowska-Kardas M., Kardas P., Majewski J., Raglewski J., Rodzynkiewicz M., Szewczyk M., Wróbel W., Kodeks karny. Część szczególna. Tom II. Komentarz do art. 117-277 k.k., Zakamycze, 2006, komentarz do art. 157)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?