Barakowóz może być obiektem budowlanym

Nawet wtedy, gdy stoi na kołach. Jego ustawienie na działce trzeba zatem zgłosić u starosty.

Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. akt II SA/Bk 563/10).

Wyrok zapadł w sprawie mężczyzny, któremu nadzór budowlany nakazał usuniecie barakowozu ze swojego terenu. Ten przestawił go jedynie na inna działkę. Urzędnicy przesłali mu jednak kolejne wezwanie do rozebrania samowoli budowlanej.

Sprawa trafiła do sadu, przed którym właściciel pojazdu twierdził, że w prawie budowlanym nie ma definicji barakowozu, a taka konstrukcja powinna być traktowana jako przyczepa.

Białostocki WSA uważa jednak, że fakt, iż ustawa "Prawo budowlane" nie definiuje pojęcia "barakowozu" jest bez znaczenia dla stosowania przepisów ustawy w odniesieniu do tych obiektów. Nie każde pojęcie ma prawną definicję. Zaniechanie przez ustawodawcę zdefiniowania jakiegoś pojęcia na użytek konkretnej ustawy oznacza dopuszczalność odwołania się do definicji języka potocznego.

Porady prawne

W uzasadnieniu wyroku czytamy też, że w języku potocznym przez "barakowóz" rozumie się "barak na kołach", a ponieważ "barak" jest - wedle słownika języka polskiego - prowizorycznym budynkiem, "barakowóz" będzie prowizorycznym budynkiem na kołach.

Sąd nie zaakceptował również tłumaczenia, że barakowóz może być uznany za przyczepę. – Wyposażenie obiektu w cztery koła i zaczep umożliwiający jego ciągnięcie, nie może przesądzać o tym, iż nie jest to tymczasowy obiekt budowlany w postaci barakowozu usytuowanego w określonym miejscu z zamiarem korzystania z niego – stwierdzono w orzeczeniu.

WSA przypomniał jednocześnie, że przyczepa to środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze i spełniający warunki do dopuszczenia do ruchu. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego lub przyczepy jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. – Jak przyznał skarżący na rozprawie przed sądem, barakowóz jako przyczepa nie był zarejestrowany – zaznaczono w wyroku.

Sąd uznał ostatecznie, że ustawienie spornego barakowozu wymagało co najmniej zgłoszenia u starosty. Brak zgłoszenia skutkuje natomiast np. nakazem rozbiórki obiektu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jo 2017-02-24 10:58:45

    W prawie budowlanym jest definicja budynku - chyba sąd ją przeoczył w swym pędzie do karania obywatela i rozstrzygnął sprawę na niekorzyść obywatela. Jak zwykle zresztą !

  • Roman 2013-04-04 00:04:17

    WSA słusznie rozdzieliło słowo "barakowóz", jednak poszło w jednym kierunku interpretacji. Osobiście zastanowiłbym się na miejscu skarżącego czy nie przestawić by podzielonych słów. Mianowicie zamiast "barak i wóz" na "wóz i barak". W tym ujęciu jest to wóz z nadbódówką kształtem przypominającą barak, jednak nim samym nie jest. Nie jest też ściśle przydzielone do miejsca, gdyż jako wóz może się przemieszczać i nie jest powiedziane, że musi to czynić będąc podczepionym pod ciągnący pojazd mechaniczny. Wszak może ciągnąc go człowiek, a do tego już rejetracja takiej przyczepki (wóz -ka)nie jest konieczna. Demagogia jak widać może być w wielu kierunkach szerzona zależnie od tego co chce się uzyskać.

  • cerek 2013-03-29 23:18:26

    Budujcie domy na zarejestrowanych naczepach tirów.

  • Chłopski rozum 2013-03-29 21:51:30

    WSA przypomniał jednocześnie, że przyczepa to środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze i spełniający warunki do dopuszczenia do ruchu. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego lub przyczepy jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Czyli , aby poruszal sie po drogach miejskich musi być zarejestrowany , jesli jednak nie jest zarejestrowany to nie może poruszać się po drogach miejski, ale na działce czy podwórku jednak może. Pytanie do sądu - jeśli wyrejestruje samochód i będzie on stał na moim podwórku to będzie wtedy willą ?

  • nibytraper 2013-03-23 13:54:27

    Przypomnial mi sie film LEKTOR.(niedawno w tvp).Litera ,interptetacja przepisu jest wazniejsza niż czlowiek.Drzymala jest Symbolem dla mnie nie tyle walki o Polskę,nie tyle patriotą choć jest zapewne co Symbolem walczacego swe prawa obywatela i gospodarza z opresyjnym systemem.Slusznie komentujacy to zauwazyl.Teraz system jest made in poland co tym smutniejsze.Straznik SS takze nie wypuscil wiezniow z plonacego kosciola choc wojna sie konczyla.To byla jego"praca".Na pranie mózgu i brak wrazliwości co poradzic prócz modlitwy.Panie Boze,zebym ja tak ludziom nie utrudnial zycia.amen

  • olaboga 2013-03-23 11:09:13

    Drzymała się w grobie przewraca, ale on to chociaż z zaborcą walczył.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika