Liberalizacja w premiach gwarancyjnych

Jakie przepisy dotyczące kredytów mieszkaniowych mają być znowelizowane?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych jest teraz w Sejmie. Propozycja rządowa przewiduje np. rozszerzenie możliwości uzyskania premii gwarancyjnej oraz zrównanie prawa do jej uzyskania (i wypłaty) właścicielom książeczek mieszkaniowych, którzy uzyskują odrębną własność lokalu w drodze przekształcenia prawa spółdzielczego.

Jakie zmiany przewiduje projekt?

W projektowanej ustawie rozszerzono możliwości uzyskania premii gwarancyjnej oraz zrównano prawa do jej uzyskania (i wypłaty) właścicielom książeczek mieszkaniowych, którzy uzyskują odrębną własność lokalu w drodze przekształcenia prawa spółdzielczego.

Przewiduje się, że właściciele książeczek mieszkaniowych będą mogli przeznaczyć premię gwarancyjną na wykupienie na własność spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Do tej pory nie było to możliwe.

Zgodnie z nowymi przepisami, możliwe będzie przeznaczenie premii gwarancyjnych na spłatę zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych tzw. starego portfela. Niezamożnym kredytobiorcom, zajmującym zadłużone mieszkanie, rozwiązanie to pozwoli zlikwidować książeczkę mieszkaniową i uzyskać premię gwarancyjną. Zostanie ona przeznaczona, w pierwszej kolejności, na spłatę zadłużenia wobec Skarbu Państwa, następnie na spłatę skapitalizowanych odsetek od kredytu i w końcu na spłatę kredytu. Dzięki temu niektórzy kredytobiorcy będą mogli, na preferencyjnych warunkach, całkowicie spłacić zadłużenie zajmowanych lokali.

Ponadto premia gwarancyjna może być przeznaczona na remont lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - wymianę okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Warunkiem niezbędnym do uzyskania premii jest posiadanie przez właściciela książeczki tytułu własności do remontowanego domu, spółdzielczego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego. Nowe przepisy przewidują, że premia może być również wykorzystana przez właściciela książeczki mieszkaniowej na dokonanie wpłaty na fundusz remontowy we wspólnotach lub spółdzielniach mieszkaniowych za okres ostatnich 12 miesięcy.

Wprowadzono możliwość wcześniejszego uzyskania premii gwarancyjnej z przeznaczeniem na wkład własny wymagany przy kredycie mieszkaniowym. Jest to znaczne ułatwienie dla tych osób, które nie mają dużych dochodów i w związku z tym mogą mieć ograniczony dostęp do kredytu. Nowe przepisy określają, że w tym wypadku premia gwarancyjna będzie wypłacana za pośrednictwem banku udzielającego kredyt. Określono dokładnie, jakie warunki będzie musiała spełnić osoba ubiegająca się o taką premię.

Ponadto w projekcie ustawy wydłużono o 4 lata, czyli do końca 2012 r., termin całkowitej spłaty zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych, co umożliwili większej liczbie osób wywiązanie się z zobowiązań kredytowych i zmniejszy liczbę zadłużonych mieszkań.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (sejmowy druk nr 1392)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • B.K. 2011-03-01 12:16:52

    Jestem posiadaczką książeczki mieszkaniowej.Nabywam przez uwłaszczenie/ustawa z lipca 2007r./ prawo do własności lokalu spółdzielczego,ale akt notarialny ma być spisany na mnie i na męża/jako wspólnota małżeńska/ ponoć takie są wymogi ustawy o uwłaszczeniu.Czy w tej sytuacji należeć mi się będzie premia gwarancyjna?

  • B.K. 2009-03-01 12:28:43

    Ustawa z dn.23 stycznia 2009r. wchodzi w życie 1 kwietnia 2009r.

  • basiek1972 2008-12-11 11:13:41

    kiedyt wejdzie w życie ta ustawa?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika