Linia energetyczna przechodząca nad gruntem

Podstawą omawianego rozstrzygnięcia jest art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego. Według tego przepisu właściciel gruntu, na którym wzniesiony został budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, od osoby która wzniosła budynek inne urządzenie, aby nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Rozstrzygnięty spór dotyczył tego, czy linia energetyczna przechodząca nad gruntem, ale nie mająca z nim styczności może być traktowana jako „inne urządzenie”, o którym jest mowa w art. 231 § 2 k.c.

Sąd I instancji uznał, że tak. Zadecydował, iż zakład energetyczny musi nabyć od właściciela działkę nad którą znajduje się linia energetyczna. Sąd II instancji uchylił jednak wcześniejsze orzeczenie. Według opinii sądu linia energetyczna przechodząca nad gruntem, nie mająca z nim styczności, nie stanowi „innego urządzenia” w rozumieniu art. 231 § 2 k.c.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z opinią sądu II instancji. Orzekł, że właściwej interpretacji art. 231 § 2 k.c. dokonał sąd I instancji.

Właściciel nieruchomości, nad którą przechodzi linia wysokiego napięcia niemająca fizycznej styczności z samym gruntem, ale ograniczająca sposób korzystania z nieruchomości i zmniejszająca jej wartość, może żądać przed sądem cywilnym od właściciela linii wykupienia od niego gruntu.

Porady prawne

Wyrok Sądu najwyższego z dnia 16 lipca 2004 r. (sygn. I CK 26/04)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika