Najwięcej studentów na najsłabszych kierunkach

Jednym z największych zagrożeń dla rozwoju szkolnictwa w Polsce jest niska jakość studiów wyższych w naszym kraju - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Gazeta powołuje się na strategię opracowywaną na zlecenie Ministerstwa Nauki przez ekspertów z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz firmy konsultingowej Ernst & Young.

Ponad połowa wszystkich studentów uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce studiuje nauki społeczne, handel, prawo i kierunki pedagogiczne. Studentów z tej ostatniej grupy mamy - w porównaniu do liczby ludności - dwa razy więcej, niż przeciętna w krajach Wspólnoty.

- To wyklucza wysoką jakość kształcenia - cytuje dziennik prof. Stefana Jackowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci uważają, że duża liczba studentów na kierunkach masowych stanowi za duże obciążenie dla pracowników naukowych.

- Niebezpieczne jest również to, że w sytuacji, kiedy nasze społeczeństwo się starzeje, najmniej popularne są u nas kierunki związane ze zdrowiem i opieką społeczną - mówił gazecie prof. Krzysztof Rybiński z Ernst & Young.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kamil 2012-01-09 21:50:06

    Co do tego ostatniego kierunku to powiem ze jest wielka sztuka byc dobrym pedagogiem bo takich to nam brakuje.Natomiast co do tych kierunkow mniej popularnych to Panie Profesorze nie wszystkich stac na takie studia i to jest chyba jedna z glownych przyczyn takiej a nie innej sytuacji w naszym szkolnictwie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika