Studia i plany miejscowe mogą ustalać zasady ochrony nie tylko zabytków sprzed kilku wieków, lecz także powstałych niedawno gmachów publicznych, hoteli, a nawet dworców kolejowych i stadionów.
Dobra kultury z czasów PRL chcą chronić stołeczni architekci. Stworzyli listę 130 warszawskich dóbr kultury współczesnej z lat 1945 - 1981. Oprócz Pałacu Kultury i Nauki czy Supersamu na liście są również m.in. niektóre lokalne stacje PKP, Stadion Dziesięciolecia oraz kilka budynków mieszkalnych należących do prywatnych właścicieli. Nie ma natomiast m.in. hotelu Forum.
Możliwość ścisłej ochrony tzw. dóbr kultury współczesnej w dokumentach planistycznych wynika z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm.). Istnieje więc dopiero od dwóch lat. Chodzi nie tylko o plan miejscowy, ale też o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Rzeczpospolita 08.09.2005
Michał Włodarczyk
Radca Prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?