Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych

Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący uregulowania odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Projekt ten pozostaje w zgodzie z założeniami Konwencji o ochronie interesów finansowych Wspólnot Europejskich.

Adresatem norm projektowanej ustawy mają być podmioty zbiorowe tzn. osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie majace takiej osobowosci, spółki kapitałowe w organizacji, podmioty w stanie likwidacji, przedsiebiorcy nie będący osobami fizycznymi oraz zagraniczne jednostki organizacyjne.

Wyłączeniu z kręgu podmiotowego podlega Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego i ich zwiazki oraz organy państwowe i samorzadowe.

Porady prawne
Jednakże nie podlegają wyłączeniu z zakresu podmiotów podlegających projektowanej ustawie: spółki handlowe z udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorzadu terytorialnego lub zwiazków takich jednostek.

Czyny zabronione, które będą podlegały odpowiedzialności muszą spełniać następujące przesłanki:

  • mają być dokonane przez osobę fizyczną, działajaca w imieniu i interesie podmiotu zbiorowego lub będącą przedsiębiorcą
  • mają przynieść lub przyniosły temu podmiotowi jakąkolwiek korzyść
  • podmiot ma wykazać się co najmniej brakiem należytej staranności w wyborze w/w osoby fizycznej lub brakiem nadzoru nad taką osobą

Tak określony czyn zabroniony podlega następującym restrykcjom:

  • kara pieniężna do 10% przychodu w roku poprzedzajacym wydanie orzeczenia. Jezeli dochód jest niższy niż milion zł - do 10 % wydatków. Kara pieniężna nie może być jednak niższa niż 5 000 zł.
  • przepadek przedmiotów (pochodzacych chociażby pośrednio z czynu zabronionego lub takich, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia tego czynu, korzyści majątkowej pochodzącej choćby pośrednio z czynu zabronionego, a także równoważności w/w przedmiotów lub korzyści)
  • mogą być także zastosowane środki karne - między innymi zakaz korzystania ze wsparcia środkami publicznymi lub z pomocy organizacji miedzynarodowych czy też ubiegania się o zamówienia publiczne, a takżemożliwość podania wyroku do wiadomości publicznej

Postępowanie:

Właściwy w pierwszej instancji ma być sad rejonowy, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach - sad okręgowy. W każdej instancji postępowanie ma być jednoosobowe. Postępowanie wszczynane ma być na wniosek:

  • prokuratora,
  • pokrzywdzonego lub
  • innego podmiotu przewidzianego przez ustawę,
  • prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zatarcie orzeczenia stwierdzającego odpowiedzialność podmiotu zbiorowego ma następować z mocy prawa po upływie 10 lat od wykonania, darowania albo przedawnienia wykonania kary pienieżnej bądź przepadku mienia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika