Pranie brudnych pieniędzy w Polsce

W Polsce rocznie pierze się między 8 mld zł a 30 mld zł. Dużo? Niekoniecznie. Bo produkujemy ponad 60 mld brudnych złotych!

(...)Przestępcy „eksportują” brudne pieniądze głównie do tzw. rajów podatkowych. Ale nie tylko. Sporo trafia też do najbardziej rozwiniętych państw świata. Ich system finansowy jest o wiele bardziej złożony niż w Polsce, a to oznacza, większy wachlarz narzędzi mogących służyć zacieraniu śladów i praniu forsy.

(..)Jakie przestępstwa przynoszą najwięcej brudnych pieniędzy? Nie, nie handel narkotykami, przemyt czy inna działalność czysto kryminalna. Przestępstwa podatkowe!

Porady prawne

(...)Mafia paliwowa zarabiała na niepłaceniu akcyzy i wyłudzaniu zwrotu podatku VAT; legalizowaniu dochodów miał służyć wielokrotny, często fikcyjny, obrót paliwem.

(...)— Bardzo trudno udowodnić przed sądem konkretnej osobie wypranie konkretnych pieniędzy.

(...)— Sukcesem jest już fakt, że polski wymiar sprawiedliwości w ogóle może poszczycić się skazaniami, co na świecie nie jest wcale powszechne — puentuje Artur Kołaczek, p.o. zastępcy dyrektora departamentu informacji finansowej w GIIF.

(...)— Nawet skazani przestępcy zazwyczaj mogą wciąż cieszyć się z owoców swej „pracy”. I to mimo że kodeks karny mówi wprost o przepadku mienia, pochodzącego z tego przestępstwa. Powód? Zazwyczaj organom ścigania nie udaje się wskazać majątku delikwenta.

Puls Biznesu 3.02.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika