Prawnicy i sędziowie też są karani

Najczęstszym zarzutem wobec sędziów jest naruszenie godności urzędu i powagi stanowiska.

Według Gazety Prawnej zdarzały się też przypadki, że sędzia nie zapłacił 6 złotych za zakupy w sklepie. Ogólnie w roku 2010 adwokaci, radcy prawni, notariusze i komornicy stawali 40 razy przed Sądem Najwyższym jako organem odwoławczym w sprawach dyscyplinarnych.

Przed sądami dyscyplinarnymi stawali m.in. sędziowie, którzy popełniali błędy, niewłaściwie stosując kwalifikację prawną czynów. Naganę otrzymała np. sędzia, która pod wpływem stresu – jak sama twierdziła – fałszowała akta procesowe.

Był też przypadek sędziego, który przez kilka lat źle stosował przepisy kodeksu karnego i procedury. W konsekwencji strony nie były w stanie wnosić apelacji. Sąd Najwyższy zdecydował o wydaleniu sędziego z zawodu – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lili 2013-03-09 10:33:04

    Na mojej sprawie o zapłatę w sadzie cywilnym strona przeciwna ma za świadków notariusza i prawnika. MOje pytanie =a gdzie tajemnica służbowa? Czy taki świadek jest bezkarny?

  • kol 2013-03-08 21:20:04

    taaa... i ta "odypowiedzialnyość" za los drugiego czlowieka... ale to tylko praca, jak kazda inna > odbebnic, olac i isc doma:)

  • Anda2 2013-03-08 15:56:36

    Silnie stresujący "zawód" sędziowski.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika